29.05.2017

Dirty Grandpa: Edepsiz Büyük Babadan İnciler

Hollywood ve dünya sinemasının sevilen oyuncularından Robert De Niro, gün geçmiyor ki yeni bir komedi filminde daha oynamasın. Yanına Hollywood’un bayıldığı genç isimlerden Zac Efron’u alarak yeni bir komedi filmine imza atıyorlar. Üstelik filmin yönetmeni Dan Mazer, daha çok Sasha Baron Cohen’in komedi filmleri Ali G., Borat ve Brüno’nun yapımcısı olarak tanınıyor. İlk yönetmenlik denemesi “I Give it a Year” ile romantik komedi sularında yüzen yönetmen, edepsiz komediye yol alırken De Niro ile nasıl bir film çıkarmış buna bir değinelim.

Öncelikle filmin konusunu kısaca özetleyelim. Jason Kelly (Zac Efron) çocukluk hayallerinden vazgeçmiş avukat olmuş, bir yandan da evlilikle beraber düzenli hayata geçmeye hazırlanan parlak bir gençtir. Ancak büyük annesinin ölümünden sonra büyük babasıyla son bir geziye çıkmaya söz verir. Büyük baba Dick (Robert De Niro) ise sıkıcı hayatından sıkılmış ve heyecanlar peşinde konuşan çılgın bir adam çıkınca, bu ikili partiler, kadınlar ve uyuşturucu ile dolu bir yolculuğa sürüklenirler.

Filmin konusundan da anladığımız üzere Amerikan gençlik komedilerinde çokça benzerine rastladığımız bu komedi formülü, bir kez daha yürürlükte gözüküyor. Robert De Niro’da bu formüle eşlik ederek, kariyerine bir de edepsiz komedi dediğimiz cinselliğin önplanda olduğu gençlik komedilerinden biri eklenmiş oluyor. Geçmişte 1986 yapımı olan “Back to School”, yaşlı adamlı gençlik komedisi tarzına son derece başarılı bir örnek kabul edilebilir. Böyle bir örnek varken, Hollywood sadece kendini tekrar etmeyi sürdürüyor denilebilir.

Film benzerlerinden farklı bir yöne yönelmiyor. Bu aşamada her ne kadar esprilerini yaparken belden aşağıya cesurca değinen film, bu cesurluğunun senaryo aşamasında sergileyemiyor. Klasik bir hikayeyi farklı bir yöne sapmadan seyircisine sunmayı amaçlıyor. Yine ana karakter sistemin kölesi olmuş haliyle filme başlayıp, “herkes hayallerinin peşinden gitmeli” klişe mesajları eşliğinde, bir dönüşüm hikâyesine yaslanarak filmin akışını şekillendiriyor.

Bu bağlamda bakıldığında gay esprileri, zenci esprileri, bel altı edebiyatı gırla filmin içinde havada uçuşuyor. İnsanın hiç düşünmeden izleyebileceği popcorn sineması mantığı filmin temel felsefesi olarak filmin genlerine işliyor. Hedef kitlesi olarak daha çok genç ve “geek” kitlesini seçen Dirty Grandpa, adından da anlayacağınız gibi ailece gidebileceğiniz bir komedi filmi değil. Arkadaşlarla keyifli vakit geçirmek isteyenlerin ve cinsel tabuları olmayanların beklentisizce izleyebileceği bir yapım olarak sinema salonlarındaki yerini alıyor.

Sonuç olarak De Niro’yu en müstehcen haliyle görmek isteyenlerin ya da kafa dağıtmak adına leş komediye ihtiyaç duyan sinemaseverlerin tercih etmesi gereken bir olan Dirty Grandpa, sinema izleyicisinden çok, erkek hormonlarına hitap ediyor. Ucuz komediseverlerin bu haftaki seçeneği bu film olabilir. Aksi takdirde bu filmi görmezden gelirseniz, bir şey kaçırmazsınız.