12.09.2017

Diyalog İçermeyen 10 Harika Film

 

THE TRIBE (Myroslav Slaboshpytskiy, 2014)

Bu filmde işaret dili konuşuluyor. Altyazı yok, seslendirme yok! Zaten aşk ve nefreti anlamak için sese ihtiyacımız yok. Seyirciyi iki saatliğine bambaşka bir dünyaya sokan film Ukrayna’da sağır ve dilsiz okulunda yatılı okuyan bir gencin başına gelenleri anlatıyor.

 

KOYAANISQATSI (Godfrey Reggio, 1983)

Phillip Glass’ın unutulmaz müzikleriyle belleklere çakılan Koyaanisqatsi, görüntülere dair bir festivali çağrıştırıyor. 1983 yılı itibariyle devrim niteliğinde olan film hayatın imgesel dengesine(ve dengesizliğine) yakılan bir ağıt niteliğinde

 

ALL IS LOST (J.C. Chandor, 2013)

Hint Okyanusu’nda tek başına gezinti yapan bir adam, yatının bir gemi konteynırına çarpması üzerine bilincini kaybeder. J.C. Chandor’ın senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı filmin başrolünde usta sinemacı Robert Redford bulunuyor.

 

DAFT PUNK’S ELECTROMA (Thomas Bangalter, Guy-Manuel de Homem-Christo, 2006)

Electroma, elektronik müzik ikilisi Daft Punk’ın gerçekleştirdiği büyülü, müzikli, masalsı bir yol filmi. İnsanların olmadığı bir dünyada geçen film, iki robotun, çıplak Amerikan bozkırlarında insan olma arayışıyla çıktıkları uzun yolculuğu anlatıyor.

 

HOMO SAPIENS (Nikolaus Geyrhalter, 2016)

Geyrhalter’in unutulmaz belgeseli, terk edilmiş mimarinin uzun statik çekimlerinden oluşuyor. Kaliforniya’da ya da boşaltılan Fukushima bölümlerinde yalnızca odaların yankılanan sesleri eşlik ediyor. Burada insanlar yok, sadece bir zamanlar var olduklarını gösteren kanıtlar mevcut. Kuşlardan ve bazen rüzgarda üfleyen çöp parçacıklarından oluşan film, insanlığın olmadığı daha sakin ve daha huzurlu bir dünya öngörüyor.

 

12