29.05.2017

DİZİ: 12 Monkeys

90’lı yılların iyi bilim-kurgu filmlerini saymaya başlayan herkesin aklına ilk gelenlerden biri Twelve Monkeys olacaktır. 95’ yapımı Terry Gilliam yönetmenliğindeki film; özgün konusu, kendine has atmosferi, Bruce Willis ve Brad Pitt’in üstün oyunculuğuyla zamanının ötesinde, 20 sene sonra dahi hala sıkılmadan kendini izlettiren bir başyapıt. Son dönemdeki “meşhur filmleri diziye dönüştürme” furyasından (Fargo, Hannibal) Twelve Monkeys de nasibini aldı.

Syfy yapımı dizinin başrollerinde Aaron Stanford ve Suits’den tanıdığımız Amanda Schull ve ünlü aktör Kirk Acevedo var. Temel olarak konusunda da geçtiği yıllar dışında (normal olarak) pek fark yok diyebiliriz.

“2043 yılında “on iki maymunun ordusu” tarafından ortaya çıkarılan bir virüs dünya nüfusunun %93,6’sını yoketmişti. James Cole tehlikeli ve daha önce test edilmemiş bir zaman yolculuğu yöntemi ile 2015 yılına dönerek insanlığın kaderini değiştirmeye çalışmakta…”

Kâğıt üzerinde filmle aynı dursalar da bölümleri izlediğimizde büyük farklar göze çarpıyor ki zaten senaristler de dizinin daha uzun ömürlü olması için kurgunun filmden bağımsız ilerleyeceğini belirtmiş. Brad Pitt’in can verdiği Jeffrey Goines karakteri dizide Jennifer Goines olarak karşımıza çıkıyor. James Cole’nin düştüğü akıl hastanesindeki Doktor Kathryn Railly de, konuyu akıl hastanesinden öteye taşıyabilmek için, mikrobiyoloji ve virüslerle ilgilenen Cassandra Railly olmuş. Kendini tekrar etmemesi için olumlu hamleler olarak görebiliriz. James Cole’nin şimdiki zamandaki (2043) yaşamı da dizideki ekstralardan. Filmde bir mahkum olan ve zamanda yolculuğa kadar ne yaşadığı hakkında çok bilgimiz olmayan Cole vardı. Dizideyse daha ilk bölümlerden geçmişine dair soru işaretleri bırakarak 2043’de de ayrı bir yan hikaye olacağının sinyalleri verildi. Bir başka farklılık da ana konuda. 95’ yapımı filmde geçmişe gitmekteki ana amaç virüsten bir aşı elde edip geleceği kurtarmaktı. Virüsün yayılmasını engellemek imkansızdı. Dizideyse Cole’nin amacı virüsü daha var olmadan yapılmasını engellemek ama ikisinde de verilen mesaj çok açık, geçmişin değiştirilemeyeceği.

Olumsuz olarak bahsedebileceğimiz birkaç nokta ise oyunculuklar, atmosfer ve olayların çok hızlı gelişmesi. Rollere alıştıkça oyunculuklar gelişecektir ama olaylar bu kadar hızlı ilerlerse ilerleyen zamanda dizi konu sıkıntısı çekebilir. Cole-Cassandra etkileşimi, zamanda yolculuk yaptığına iknası, akıl hastanesi sahnesi… Açıkçası diziye başlarken bunların biraz zaman alıp girişi daha ağır bekledim ama ilk 2 bölümde çözüldü tüm bu ayrıntılar. Reyting kaygısıyla bir an önce ana hikayeye giriş yapılma yolu seçilmiş.

Eğer filminden bağımsız değerlendirirsek ortalama üstü bir bilim-kurgu dizisi 12 Monkeys. Zamanda yolculuk gibi zor bir konuyu efektlerden çok hikâyeye yönelerek izlenebilir kılıyor. Tabii dizide Terry Gilliam’ın distopik ortamını ararsanız da hayal kırıklığı yaşamanız muhtemel. İyi seyirler…