07.05.2016

Dizi: Master Of None

Farklı yayın stratejisi ve kalite dozajını git gide artıran yapımlarıyla kendinden söz ettiren Netflix’in son ürünlerinden biri Master of None. Birçoğumuzun Parks and Recreation‘daki Tom Haverford karakteriyle tanıdığımız Aziz Ansari ve yine aynı dizide yapımcı ve senaristlik yapmış olan Alan Yang‘in yaratıcısı olduğu dizi, tek seferde 10 bölümden oluşan ilk sezonunu Netflix aracalığıyla izleyiciye sundu. Master of None’ın 2. sezon onayı alıp almayacağı belli olmamakla beraber ilk sezonu izleyenlerin olumlu geri dönüşleri, iptal kararının çıkmayacağını işaret.

İsmini fast food zinciri “Master Naan“ın (Naan: Hint pidesi) evrilmesiyle alan dizinin konusuna gelirsek; Amerika’da yaşayan Hindistan göçmeni bir adamın hayatını konu alan dizide başrol Dev karakteri Amerika’da büyümüş 30’lu yaşlarında bir aktördür. Oyunculuk kariyerinde bir türlü istediği basamağı çıkamayan Dev, hayatının boşa geçtiği hissine kapılıp yaşamdan daha fazla haz almak istediğine karar verir. Dev’in ucuz yapımların deneme çekimleri, bar/kafelerde arkadaş grubuyla yaptığı sohbetler ve kadınlarla olan ilişkisi arasında geçen hayatını anlatan dizi başarılı ve samimi bir komedi örneği.

Dizi, Dev’in eğlenceli fakat monoton yaşamının yanında her bölümde aile, ilişkiler, ırkçılık, cinsiyetçilik, azınlık, göçmenler gibi konularda iyi gözlem/tespitler de sunuyor. Bir komedi dizisi olmasına rağmen zorlama espriler ya da ucuz belaltı şakalar yerine gözlemlediği konularla ilgili samimi diyaloglarla örülü. Dizinin akıbeti belirsiz olsa da yalnızca ilk sezonuyla bile izlemeye değecek bir Netflix eseri.