07.05.2016

DİZİ: Skins

Gençlik draması temelli diziler nitelik ve nicelik olarak çok örneğe sahip olan bir tür. Genç yaştaki insanların yaşantılarını, değişen ruh hallerini, aşk hayatlarını, aile ilişkilerini konu alan bu diziler genellikle belli bir kaliteyle başlayıp reytingi yakaladıktan sonra diziye biçilen ömrü uzatıp tek kaygısı reyting olan kalitesiz işlere dönüşüyor. Örneğin; üniversitede okuyan bir grup arkadaşı anlatan dizi, konusu ve karakterlerinin gördüğü ilginin etkisiyle birkaç sezon sonra bu karakterlerin üniversite sonrası yaşamını konu alan düz bir dram dizisine dönüşüyor. Channel4 kanalında yayınlanan İngiliz gençlik dizisi Skins ise karakterlerine belli bir ömür biçip iki sezonda bir kadroyu, dizide geçen adıyla jenerasyonu, sıfırlayarak zor ve pek denenmemiş bir işe kalkışıyor.

Skins, lise öğrencisi bir grup arkadaşın okul içi ve dışı yaşamlarını konu alıyor. Çoğu gençlik dramına göre ergenlikteki bireylerin yaşamına daha gerçekçi yaklaşan dizi bu gerçekçiliği belli konu ve durumları abartarak sunuyor. Birbirinden oldukça farklı karakterlerin ortak payda olan arkadaşlıkta buluşması Skins’i gerçekçi kılan etmenlerin başında geliyor. Amerikan gençlik dizilerinde çokça karşımıza çıkan karikatürize edilmiş “zengin ve egolu” ya da “fakir ama gururlu” tiplemelerin yerine insanı sarsan öyküsüyle ilerliyor. Zenginin de fakirin de farklı din, cinsel yönelim, bağımlılıkları olan karakterlerin de gayet basit ve her gün görebileceğimiz insanlar şeklinde aktarılması Skins’in değerini artırıyor. Uyuşturucu, cinsellik, şiddet gibi gençlik dizisi için aşırı kaçabilecek başlıklardaki cesur tavrıyla da benzerlerinden ayrılıyor. Ayrıca Skins, bölüm içi kullandığı müziklerle ve şarkı – sahne uyumuyla yalnızca türünün değil tüm diziler içinde soundtrack konusunda iyi bir yere sahip.

2007-2013 yılları arasında yedi sezon yayınlanan ve finalini yapan dizinin oyuncu kadrosunu yenilemesinin yanında sezon içi yapısı da alışılanın dışında. Sekiz-on bölümden oluşan sezonlarda her bölümü bir karakterin hayatına ve onun gözünden anlatıma ayıran dizi,  bölüm boyunca ara ara o kişinin geçmişi ve aile ilişkileri, hayatındaki problemlerin onu nasıl etkilediğini göstererek karakter derinliğini oluşturuyor. Sezon finalindeyse karakterlere ayrılan bölümlerdeki hikayeyi olgunlaştırıp ortak bir finalde birleştiriyor.

Nicholas Hoult, Jack O’Connell, Kaya Scodelario, Hannah Murray, Dev Patel gibi genç aktörleri sinema dünyasına kazandıran Skins, belli kalıptaki bir gençlik dramasından çok gençleri konu alan etkili bir dram dizisi.