31.03.2018

Dizi: The Bletchley Circle

Konuk Yazar: Bade BALIK

Kadının Gücü Her Dönem

Anna Maxwell Martin, Rachael Stirling, Sophie Rundle ve Julie Graham’ın başrollerini paylaştığı The Bletchley Circle, 1950 İngiltere’sinde geçen bir suç dizisi. İlk sezonu üç , ikinci sezonu dört bölümden oluşan dizi, her sezon tek bir olayı inceliyor. En başından şu detayı da verelim, bu dizide durumlar biraz farklı çünkü cinayeti çözenler polisler değil.

Bletchley Park, İkinci Dünya Savaşı sırasında Birleşik Krallık şifre çözücüleri tarafından Nazi Almanya’sının çözülmesini imkânsız gördüğü Enigma ve Lorenz şifrelerini çözmek için kullanılan bir üs. Bletchley’de görev alan, araları matematik ve şifrelerle son derece iyi olan dört kadın, savaştan yıllar sonra kendi hayatlarına dönmüş ve ilişkileri de kesilmiştir. (Enigma, filmini izlemiş olanlar ‘’enigma’’ terimine çok alışkın olabilirler.)

Savaş bitmiş ve herkes kendi hayatına bakarken radyo haberlerinden duyup bilgi sahibi olduğu cinayetlerde ortak bir nokta bulan Susan ( Anna Maxwell M.), gördüklerini polise anlatmaya çalışır ve onları bir bölgeyi aramaları için yönlendirir. Bölgeye giden polis memurları eli boş dönünce, Susan’ın dediklerine inanmak için hiçbir gerekçeleri olmadığını düşünür ve Susan’a ona göre davranırlar. Ama Susan, bu seri cinayetleri işleyen katili bulabileceğinden emindir. Sadece, yardıma ihtiyacı vardır ve yardımın da polisten gelmeyeceğini biliyordur.  Onun düzenlerle arası iyidir ve katili bulmak için ihtiyacı olan üç kadın vardır. Haritalarda iyi olan Millie, okuduğu her şeyi hatırlayıp unutmayan Lucy ve herkese açık olmayan verilere erişebilecek olan Jean.

Kadın Zekâsı ile Gelen Güç

Bletchley’de çalıştıklarından kimseye bahsetmemeleri gerektiği için uğraşmak zorunda kaldıkları durumların üstesinden gelmeye çalışırken önce kadınları kaçırıp öldüren sonra da tecavüz eden bir katili bulmak zorundadırlar. Bu işin peşini bırakmak istemeyen bu dört kadının zekâları ve çabaları sonucu çözüme kavuşan bir olay.

Diziye, korkmadan yaşamak isteyen bir kadın olarak bakıp son bir-iki yorum yapmak istiyorum. Sadece yeteneklerini/zekâlarını kullanarak bir katili yakalamaya çalışan kadınların gücünü simgeleyen bu dizi kadının dönem ne zaman olursa olsun zekâsıyla herkesten üstün olabileceğinin en güzel örneklerinden bir tanesi. Mükemmel bir dizi, hemen açıp izleyin, bir solukta biter demiyorum ama günümüz Türkiyesinden aşina olduğumuz kadın cinayetleri açısından bakıldığı zaman etkileyici bir dizi demenin ve ilk sezon için yalnızca üç saatinizi ayırmanızın sizi pişman etmeyeceğini söyleyebilirim.