26.09.2018

Dünya Çapında Beğeni Toplayan 10 Kore Filmi

İrem Zeynep KARAKAYA

Kore Savaşı’nın ardından Güney Kore Başkanı Syngman Rhee’nin teşvikleriyle gelişmeye başlayan Güney Kore sineması, sansürün ardından gerçekleştirdiği geri dönüşle bugün dünya sinemasının önde gelen eserlerini ortaya çıkarıyor. 1999 yılında gösterime giren Swiri (Shiri) ülke genelinde iki milyondan fazla bilet satarak sinemanın sansür dönemi sonrasında, canlanmasına ve ülkenin ilerleyen yıllarda sektörde söz sahibi olmasına ön ayak olmuştur.

Özellikle son zamanlarda çekilen filmler yalnızca Asyalı izleyiciler için değil, Avrupa ve diğer kıtalardaki sinema seyircilerinin de takdiri ve beğenisini kazanmıştır. Dünya çapında beğeni toplayan Kore filmlerinden 10 tanesini sizler için bir araya getirdik.

10. I’m a Cyborg, But That’s Ok

Kendine has özellikleri olan birçok hastanın bulunduğu bir akıl hastanesinde, kendini robot zanneden Cha Young-Goon ile insanların ruhunu çalabildiğine inanan Park Il-Sun arasında yaşanan sıra dışı yakınlaşma, tamamen farklı bir gerçeklik üzerine kurulmuş olan hastane ortamı ile destekleniyor. Bu iki akıl sağlığı yerinde olmayan genç, tamamen kendi kurdukları dünyalarında, gerçeklik algısını sorgulatırcasına yaşamaya devam ederler. Film, hastanedeki hastaların gözünden, onların dilinden beyaz perdeye taşınıyor. Yaşanan sorunları kendi dünyalarında nasıl algıladıkları, izleyiciye hem komik hem de romantik bir dille anlatılıyor.

9. Okja

Güney Kore’de dağlarda yaşayan küçük Mija’nın büyükbabasına, Mirando Corporation tarafından laboratuvar ortamında üretilen, su aygırı ve domuz genlerinin karışımı bir hayvan verilir. Ondan bu domuzcuğu doğal ortamda büyütmesi istenir. Büyükbabasıyla birlikte yaşayan Mija, bu domuzcuğa Okja ismini verir. Okja, büyüdüğünde ve kocaman olduğunda Mirando şirketinin sahibi, Lucy Mirando tarafından geri alınmak istenir. Okja ile derin bağları olan ve onun en yakın arkadaşı olan Mija, onu geri vermemek için ne gerekiyorsa yapar. Mija bir grup hayvan hakları koruyucuyla birlikte işbirliği yaparak, Okja’nın geri alınması için mücadele edecektir.

8. Train To Busan

Seok-Woo çok yoğun iş temposuyla çalışan bir babadır. Bu yüzden kızını sürekli ihmal eder. Kızı doğum gününde annesinin yanına gitmek ister. Seok-Woo da kızının bu ısrarına dayanamaz ve onu Busan’a götürmeye karar verir. Birlikte Seul’dan Busan’a giden trene binerler. Tren tam kalkmak üzereyken, Güney Kore’yi etkisi altına alan bir zombi virüsüyle karşılaşırlar. Bu virüsten etkilenen bir kadın da bu trene biner ve virüsü tüm trene bulaştırmaya başlar. Virüsün bulaştığı herkes birer birer zombiye dönüşür. Herkes çığlık çığlığa ne yapacağını bilmez bir şekilde kendini ve sevdiklerini bu virüsten korumaya çalışır. Sebebi belirlenemeyen bu virüsten korunmak için Seok-Woo ve kızı büyük bir mücadelenin içine girerler. Onlar gibi henüz virüsten etkilenmeyen bir grupla birlikte, bir vagona kısılıp kalan Seok-Woo ve kızı, üzerlerine gelen ve çok hızlı hareket eden bu zombilerle mücadeleyi kazanabilecekler mi?

123