26.09.2018

Dünya Çapında Beğeni Toplayan 10 Kore Filmi

7. Bitter Sweet Life

Sun-Woo, Seul’da bulunan lüks bir otelin işletmeciliğini yapar. Patronunun ise sağ kolu, en güvenilir adamıdır. Bir gün patronu, karısının onu aldattığından şüphelenir ve Sun-Woon’dan karısını takip etmesini ister. Bu görevi kabul eden Sun-Woon, kısa sürede sonuca ulaşır. Patronunun karısının ihanetine tanık olmuştur ancak bu sırada da kadına karşı derin bir sevgi beslemeye başlar. Patronu çok sert bir adamdır ve bu ihanetin sonunun ölüm olduğunu bilen Sun-Woon, bunu patronuna nasıl söyleyeceğini bilemez. Bir zaman sonra patronu bu durumdan şüphelenir ancak Sun-Woon, bu ölüm cezasına karşı çıkar. Ne pahasına olursa olsun, ne gerekiyorsa yapmaya hazırdır.

6. I Saw The Devil

Sırf zevk olsun diye, genç kızlara tecavüz edip onları öldüren sapık seri katil Kyung-chul, bir gün yolda arabası bozulan bir genç kızı, yardım etme bahanesiyle tuzağına düşürür ve onu öldürür. Bu kız eski polis memurunun kızıdır ve aynı zamanda Kim Soo-hyeon’un nişanlısıdır. Kim Soo-hyeon nişanlısını öldüren bu seri katilden intikam alma planları yapar. Öyle soğukkanlı hareket eder ki, adeta seri katil Kyung-chul ile kedi fare oyunu oynar. Şeytanla şeytan olmayı göze alır. Çok zeki hamleleri ile kurduğu intikam planını, akıl oyunlarıyla yavaş yavaş işleyen Kim Soo-hyeon, amacını gerçekleştirebilecek mi?

I Saw The Devil, Kore’de yaş sınırlamasıyla birlikte, yasaklı bir film olarak gösteriliyor.

5. My Sassy Girl

Kolejde okuyan Kyun-Woo akşam eve dönerken metroda çok güzel bir kızla karşılaşır. Kız güzel olduğu kadar sarhoştur da. Kyun-Woo, ayakta durmakta bile zorlanan kızı, trenin önüne düşmekten son anda kurtarır. Trene binmeleriyle birlikte kız kendinden geçer ve bu halinde bile bir yandan Kyun-Woo’ya laf atar. Metrodaki insanlar da kızı Kyun-Woo’nun sevgilisi sanırlar. Yolcular sevgilisi olduğunu düşündüklerinden Kyun-Woo’ya suçlayıcı bakışlar atarlar. Kızdan bir türlü kurtulamayan Kyun-Woo ne yapacağını bilemez. Kollarında baygın bir kız vardır ve onu o halde bırakamaz. Çareyi kızı bir motele götürmekte bulur. Kyun-Woo’nun bu tatlı beladan tabii ki öyle çabuk kurtulamayacaktır. Başına daha ne belalar açacak kim bilir.

4. 3-Iron (Boş Ev)

Tae-Suk, motoruyla gezen ve karşılaştığı ya da tatil gidecek olan aileleri takip ederek onların evlerine giren ve bu evlerde misafir olan bir gençtir. Bu girdiği evlerde de, ev sahiplerine beslediği minnetin bir karşılığı olarak, ev sahiplerinin kirli çamaşırlarını yıkar ya da bozulan ev aletlerini tamir eder. Bu şekilde onlara olan borcunu öder. Bu ziyaretlerden birinde evde yalnız olmadığını fark eder. Evde karşılaştığı güzel genç kadın, kocası tarafından şiddet gören bir kadındır. Kadını gördüğü andan itibaren ona aşık olur ve onu kötü kocasından kurtarmak için, motorunun arkasına atar ve kadını götürür. Birlikte bir hayat sürmeye başlarlar ta ki bazı problemler ortaya çıkana kadar. Ünlü Güney Koreli yönetmen Kim Ki-Duk’un adeta şiir gibi işlediği bu sanatsal filmde, oyuncular arasında hiç diyalog bulunmaz.

123