26.09.2018

Dünya Çapında Beğeni Toplayan 10 Kore Filmi

3. Spring, Summer, Fall, Winter and Spring

Kore’nin el değmemiş doğasının orta yerinde, Budist bir keşiş genç bir çocuğu bilgelik ve azimle yetiştirmeye başlar. Öğrencisi, cinsel arzularının farkına vardığında ise, meditasyon halindeki yaşantısından vazgeçer ve ilk aşkının peşinden yollara düşer. Fakat kısa süre sonra modern dünyaya adapte olmakta zorlandığını fark eden bu genç öğrenci, tutkusu sebebiyle bir suç işleyerek hapse düşer. Hapisten çıktıktan sonra, normal yaşama adapte olamadığı için ustasının yanına kırlara dönen genç, bedel olarak fiziksel bir tükenişi göze alarak, ruhunu arındırmaya ve karmasını düzeltmeye çalışır.

2. A Moment To Remember

Sürekli umutsuz aşkların peşine düşen ve sonunda da hep hüsrana uğrayan zengin kız Su-Jin, bir erkekle tanışır. Cheol-su adındaki bu fakir genç kıza aşık olur, Su-Jin unutkandır, bu unutkanlığından dolayı o da Cheol-su’ya aşık olur. Çiftin güzel bir birliktelikleri olur. Bu mutluluklarını evlilikle taçlandırırlar. Ama ne var ki bir zaman sonra Su-Jin’in unutkanlıkları artıp Alzheimer olduğu anlaşılınca aşk, fedakarlıklar ve acı dolu bir seyirle ilerler. Bu aşamada Cheol-su karısını tekrar mutlu görebilmek için, onu anılarla yaşatmaya çalışır. Su-Jin ile birlikte geçirdikleri güzel günleri, yeniden anımsayabilmesi için benliğinden ödün veren Cheol-su, mutlu günlerin geri dönebilmesi için elinden ne geliyorsa yapar.

1. Old Boy

Oh Dae-Su yağmurlu bir gecede kaçırılır ve on beş yıllık bir esarete mahkum edilir. Odada sadece bir televizyon ve ihtiyaçlarını giderecek, banyo, yatak gibi eşyalar vardır. Esir alındığındaysa ne kadar süreyle bu yerde esir olarak kalacağı kendisine söylenmez. Ne için kaçırıldığını da bilmeyen Oh Dae-Su’nun yaptığı intihar girişimleri de gizemli kaçırıcısı tarafından engellenir. Bu esaret sırasında Oh Dae-Su’nun yemeğine, akıl sağlığını yitirmemesi için bazı psikolojik ilaçlar katılır. Tam on beş yıl sonra, hipnotize edilerek, kaçırıldığı yere yakın bir yerde, bir binanın çatı katına bırakılır. Oh Dae-Su artık ne istediğini bilen, soğukkanlı, fakat öfkeli ve artık ihtiyarlamış bir delikanlıdır. Oh Dae-Su kendisine bunu yapanları bulup intikam almak için, akıl almaz planlar yapsa da, onu kaçıran gizemli kişinin kedi-fare oyunu henüz bitmemiştir. Oh Dae-Su bir zamanlar, yaptığı suçun bedelini ne kadar ağır ödeyeceğinden bihaberdir. Kendisi intikam almaya çalışırken, ondan intikam almaya çalışan bu kişinin, Oh Dae-Su’nun hayatını nasıl geri dönüşü olmayan bir yola sokacağı, hayal gücünün sınırlarını zorlayan planlarla tek tek hesaplanmıştır.

123