13.01.2021

Dünya Sinema Tarihinden 30 Unutulmaz An

En Komik

1) Little Miss Sunshine

Öncesi: Altı üyeli bir geniş ailenin en küçüğü olan Olive (Abigail Breslin), California’daki kız çocukları için düzenlenen bir güzellik yarışmasına katılmayı düşler. Ailecek bir minibüsle yola çıkmaya karar verilir; ancak ailedeki her birey o kadar sorunludur ki yol boyunca başlarına bir şeyler gelir. En nihayet, biraz geç kalsalar da yarışmanın yapılacağı yere gelirler ve belki de yarışmadaki tek normal görünümlü küçük kız olan Olive, dedesinin öğrettiği dansı yapmak için sahneye çıkar.

O an: Olive dansa başladığında aile üyeleri dahil herkes şok olur. Çünkü kokain bağımlısı çılgın dedesi ona ‘Rick James – Super Freak’ şarkısı eşliğinde bir nevi stripriz öğretmiştir. Seyirciler ve jüri tepki gösterdiği anda karakterleri birbirinden farklı, birbirinden kopuk gibi görünen aile bireyleri Olive’in dansına katılarak ona destek olur.

Sonuç: Modern aile kavramını, bir olay karşısında insanların nasıl birbiriyle kenetlendiğini, bireylerin yaşadığı sıkışmışlık hissini çok güzel yansıtan bu filmi izlerken hüzünlü ve komik bir çok anla karşılaşıyoruz. Ayrıca alışıldığından farklı bir rolle karşımıza çıkan Steve Carrell de baya başarılı.

2) Goodfellas

Öncesi: Henry Hill (Ray Liotta)’nın hikayesine odaklanan filmde, onun anlatımıyla ilk gençliğinden başlayarak nasıl mafyanın içine girdiğini görürüz. 1963 yılında artık tam bir örgüt elemanı olmuş, küçükken Jimmy (Robert de Niro)’nun ona öğütlediği şekilde Tommy (Joe Pesci) ile beraber hırsızlık yapmaktadır.

O an: Henry ve Tommy, hemen herkesin mafya üyesi olduğu bir restoranda oturmuş içmektedir. Tommy komik mizacıyla neşeli bir hikaye anlatır. Hikayenin ardından Henry ona komik olduğunu söyler ve işler sarpa sarar. Tommy sinirlenip alınganlaşır ve Henry ve çevresindekilere garip bir biçimde saldırgan hareketler sergiler. Ancak bu bile fazlasıyla komiktir.

Sonuç: Tiplerin komik olduğu pek çok sahne izlemişizdir belki ancak sıradan bir mesleği olan mimikli, komik bir adamlara göre çoğunlukla soğukkanlı ve korkutucu olması beklenen gangsterlerin bu sohbeti farklı bir tat bırakıyor. Belki de Pesci’nin oscar almasını en çok bu sahnede üstlendiği rol sağlamıştır; kim bilir?

3) When Harry Met Sally

Öncesi: Film Saly (Meg Ryan) ve Harry (Billy Crystal) nin tanışıp arabayla New York’a doğru uzun bir yolculuğa çıkmalarıyla başlar. İkili birbirlerini tanımak için konuşmaya dalar. Daldan dala atlayan ve her biri ufak anlaşmazlıklarla sonuçlanan eğlenceli tartışmalar sayesinde karakterlerimizi tanırız. Yıllar içinde farklı yerlerde tekrar tekrar karşılaşan çift, birbirinden hoşlanan iki arkadaş olur.

O an: Harry ve Sally bir restoranda klasik konuşmalarından birini yaparken konu kadınların sıklıkla orgazm taklidi yapmasına gelir. Harry, kendisinin bunu anlayabileceğinden emindir; Sally de bunun tersini ispatlamak için onlarca insanın önünde orgazm taklidi yapar.

Sonuç: Sahnenin sonunda yan masada oturan yaşlı kadın “ben de onun yediğinden istiyorum” diyerek bizi koparır. Bu kadının yönetmenin öz annesi (Estelle Reiner) oluşu da ilginç bir detaydır.

4) Indiana Jones: Raiders of the Lost Ark

Öncesi: Dr. Indiana Jones (Harrison Ford), Amerikan hükümeti tarafından kutsal ahit sandığını bulmakla görevlendirilir. Bu sandığın özel güçleri olduğuna inanılmaktadır. Bir nevi kayıp tarih avcısı olan Jones görevi kabul eder ancak Hitler ve onun güdümündeki Almanlar da bu sandığın peşindedir.

O an: Yolculuğunun Kahire bölümünde karşısına bir kılıç ustası çıkan Jones – bizler bu tarz filmlerde normalde görmeye alıştığımız bir kılıç savaşı beklerken – belinden silahını çıkarır ve adamı vurur.

Sonuç: Aslında orijinal sahne gerçekten kılıç savaşı olması için tasarlanmış. Ama Mısır’da kaldığı süre boyunca kötü bir biçimde hasta olma noktasına gelen Harrison Ford’un önerisi üzerine sahne bu şekilde doğaçlanmış. E fena da olmamış…

5) Bruce Almighty

Öncesi: Bruce Nolan (Jim Carrey) çalıştığı televizyonda sadece komik ve sıradan olaylara gönderilen vasat bir spikerdir. Daha doğrusu hayatı boyunca karşılaştığı bir dolu aksilikler nedeniyle çevresi tarafından öyle görünmektedir. Bu sebeple sürekli tanrıya isyan halindedir. Bir gün tanrıdan bir çağrı alır. Tanrı onun yakınmalarından sıkılmıştır ve işini ona devretmek ister. Bu durumu memnuniyetle kabul eden Bruce önce yapabildiklerine şaşırsa da giderek durumdan zevk almaya başlar.

O an: Nolan, çalıştığı televizyonda kendi istediği mevkiyi kapan iş arkadaşı Evan Baxter (Steve Carell)’i canlı yayındatroller. Bu anda hem Jim Carrey’i hem Steve Carell’ı çeşitli sesler çıkarıp şaklabanlık yaparken izleriz.

Sonuç: İstedikleri her an mimikleriyle döktürebilen iki usta komedi oyuncusunu buluşturan sahne kesinlikle kahkaha dolu birkaç dakika vaat ediyor.