20.04.2017

Dünya Sinemasının Gözden Kaçırılmaması Gereken Yakın Dönem 25 Filmi

25. I Saw the Devil (Güney Kore – 2010)

Yönetmen: Jee-woon Kim

Oyuncular: Byung-hun Lee, Min-sik Choi, In-seo Kim

Kyung-chul sadece kendini tatmin etmek için insanları öldürmekten çekinmeyen psikopat bir seri katildir. Son derece vahşi ve acımasızdır; kadın, çocuk, yaşlı ayırt etmeden herkesi öldürebilir ve bu haliyle polis için daha da zor bir hedef haline gelmiştir. Fakat emekli bir komiserin kızı olan Joo-yeon’u kaçırınca, Kyung-chul bütün hıncı da kendisine çekecektir. Yetenekli, gizli bir ajan olan Dae-hoon ise vahşi biçimde öldürülen genç kadının nişanlısıdır. Sevdiği kadının hunharca öldürülmesi Dae-hoon’u tek başına bu vahşi seri katile karşı harekete geçirecektir. Canavarı engellemek için kendisi bir canavara dönüşmeye hazırdır.

24. Incendies (Kanada – 2010)

Yönetmen: Denis Villeneuve

Oyuncular: Lubna Azabal, Mélissa Désormeaux-Poulin, Maxim Gaudette

İkiz kardeşler Jeanne ve Simon henüz yaşamını yitiren annelerinin vasiyetini okumak üzere notere gelirler. Vasiyette annelerinden hiç beklemedikleri bir istekle karşılaşırlar. Anne Nawal Marwan çocuklarından hakkında hiçbir şey söylemediği babalarını bulmalarını istemektedir. Böylece çocuklar Lübnan’a doğru bir yolculuğa başlarlar. Fakat gün geçtikçe daha fazla deştikleri geçmiş, kardeşleri yürek burkan gerçeklerle yüz yüze getirecektir.

23. Dorm (Tayland – 2006)

Yönetmen: Songyos Sugmakanan

Oyuncular: Charlie Trairat, Chintara Sukapatana,Sirachuch Chienthaworn

Daha iyi bir eğitim alması için yarı yılda yatılı okula yazdırılan yalnız ve yıkılmış 12 yaşındaki bir çocuk, yeni okulununda yardıma ihtiyacı olan bir arkadaşı ile tanışır, şimdiki tek amacı ona yardım etmektir.

22.Tell No One (Fransa – 2006)

Yönetmen: Guillaume Canet

Oyuncular: André Dussollier, François Cluzet, Marie-Josée Croz

Margot Beck, sekiz yıl önce gizemli bir cinayete kurban gitmiş ve yapılan araştırmaların hepsi, bu cinayetin bir seri katilin elinden çıktığını göstermektedir. İşlediği bütün cinayetleri itiraf etmesine rağmen katilin, Margot’u öldürdüğünü hiçbir şekilde kabul etmemesi, ilk etapta bir soru işareti yaratsa da ceset üzerinde yapılan araştırmalar, tereddütsüz katilin o olduğunu söylemektedir. Aradan geçen sekiz yıla rağmen karısının yokluğuna bir türlü alışamayan Alexandre Beck ise Margot’nun boşluğunu işi ile doldurmaya çalışarak yavan bir hayat sürmektedir. Ama hayatı, yeni cinayetlerle bir kere daha altüst olacaktır.

21.Dead Snow (Norveç – 2009)

Yönetmen: Tommy Wirkola

Oyuncular: Charlotte Frogner, Vegar Hoel, Stig Frode Henriksen

Bir grup tıp öğrencisi tatillerini arkadaşlarının dağ evinde geçirmek için yola çıkarlar. Daha sonra tanıştıkları bir adam, içinde bulundukları bölgenin zamanında Nazi terörüne şahit olduğunu söyler. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Albay Herzog’un liderliğinde Rusya ile İngiltere arasındaki iletişimi kesmek için Norveç Dağları’na gelen Nazi askerler bölgede yarattıkları vahşetin ardından halkın üstün çabalarıyla öldürülmüşlerdir. Sıradan bir tatil hayalindeki genç öğrencilerin ölen Nazilerle karşılaşması ve hayatlarının kabusa dönmesi an meselesidir.

12345