01.05.2016

Dünyanın En Uzun Filmleri 1 – Deneysel Sinema

matrjoschka

Matrjoschka 

2006 – 5700 dakika (95 saat / 3 gün, 23 saat)

Her ne kadar ismiyle bir Rus filmini anımsatsa da Matrjoschka, Karin Hoerler’in yapımını gerçekleştirdiği film Almanya adına kayıtlara geçiyor. Rusların dünyaca ünlü süs eşyasının farklı mekanlarda görüntülenmesi ile oluşturulan son derece deneysel bir işe imza atılmış. Tabii filmin 95 saat sürmesi filmin tahammül sınırlarını zorlayan bir nokta denilebilir.

cure of insomnia

The Cure for Insomnia

1987 – 5220 dakika (87 saat / 3 gün, 15 saat)              

John Henry Timmis IV’in 1987 yılında oluşturduğu kolajdan oluşan film, içerisinde heavy metal’den tutun da porno’ya kadar farklı farklı görselleri bir araya getiriyor. Film sanatçı L.D. Groban’ın 4080 sayfalık şiirinin sesli okunmasını içinde yer alan kolaj görüntülerle harmanlıyor. Bir anlamda görsel bir şekilde yansımasını cesur izleyicilerine sunuyor. Filmin adı da bu uzun şiirle aynı ismi taşıyor.

 

the-longest-most-meaningless-movie-in-the-world

The Longest Most Meaningless Movie in the World

1968 – 2880 dakika (48 saat)  

Vincent Patouillard yönetmenliğini üstlendiği yapım, diğer örneklerine nazaran belgesel görüntülerin yanı sıra dramatik öğelere sahip olmasıyla deneysel sinemanın farklı bir noktasında konumlandırılabilir. Siyah beyaz çekilen film benzerine pek rastlanamayacak bir deneyim olarak tanımlanıyor.

four stars

**** (Four Stars)

1968 – 1500 dakika (25 saat / 1 gün, 1 saat)  

Avangard yönetmen Andy Warhol’un olarak ürettiği filmlerinden biri olan “****”, 30 dakikalık 83 makara kullanılarak kotarılmış bir film olarak sinema tarihinde yerini alıyor. Warhol’un Fabrika’sında gösterildikten sonra bulunması güç bir filme dönüşen yapım, içeriğinde Hz.İsa’yı simgeleyen görseller bulundursa da, o dönem bu anlamdırmayı pek kimse anlayamadı. Filmin adı İngilizce “fuck” kelimesinin sansürlenmiş halinden geliyor.

123