01.05.2016

Dünyanın En Uzun Filmleri 1 – Deneysel Sinema

24 Hour Psycho

24 Hour Psycho

1993 – 1440 dakika (24 saat / 1 gün)

1993 yılında Douglas Gordon tarafından sergilenen bir film olan “24 Hour Psycho”, sanat projesi olarak tasarlandı. Alfred Hitchcock’un unutulmaz klasiği “Psycho” yani “Sapık” filminin saniyede iki kareye düşürülerek yavaşlatılması sonucu ortaya çıktı. Filmin bir güne yayılan bitmeyen Sapık filmi olarak da adlandırabileceğimiz yapım, var olan bir filme uygulanan montaj ile de deneysel işler çıkartılabileceğinin en büyük ve en uzun kanıtlarından biri denilebilir.

The Clock 

2010 – 1440 dakika (24 saat / 1 gün)      

Christian Marclay’in ilk olarak White Cube galeride gösterim yapan filmi “The Clock”, başlı başına bir sanat projesi denilebilir. Birçok ünlü filmden saatli bölümlerin klip olarak kolaj bir şekilde sıralanmasından oluşan film, bir günün 24 saatine gönderme yaparcasına bir gün boyunca devam eden bir çalışma olarak dikkat çekiyor. Farklı galeride ve bienallerde gösterilen yapım, izleyiciler için listemizdeki filmler arasında en eğlenceli olanı denilebilir.

Happy                                                                                            

2013 – 1440 dakika (24 saat / 1 gün)

Deneysel kategoride olmasına rağmen aslında Happy bir videoklip denilebilir. Pharrell Williams’ın “Happy” şarkısı için tasarlanan videoklip, hedef olarak insanların bir gün boyunca mutlu olması arzulanıyor. Bu durum ne kadar başarılı olmuştur bilinmez ama bu şarkıyı biliyorsanız mutlu olmamanız için neden yok gibi görünüyor. Anlayacağın üzere klibin içinde insanların mutluluk görüntülerine yer verilmiş.

123