15.10.2019

El Camino: Breaking Bad Evreninde Yeni Bakış

El Camino: A Breaking Bad Movie adından anlaşılabileceği gibi Breaking Bad’in ikinci spin off yapımı. 2008-2013 yılları arasında beş sezon yayınlanan Breaking Bad özellikle konusu ve karakterleri nedeniyle ilgiyle izlenen bir dizi oldu. Walter White lisede kimya öğretmenidir ve kanser olduğunu öğrenir. Ailesine maddi olarak daha iyi imkanlar sağlamak için öğrencisi Jesse’le bir çeşit uyuşturucu imal etmeye başlar.

Beş sezonda birçok karakterin -özellikle Walter White’ın- geldiği son noktanın beklenmedik olması gibi, olayların oluş biçiminin de çok anlık kırılma noktalarına organik olarak bağlı olması senaryonun güçlü olduğunun göstergelerinden biriydi. Bunun üzerine eklenen birbirinden iyi oyunculuklarla ve başarılı cast seçimiyle karakterler seyircinin gözünde gerçek hale geldi. Dizinin bitmesine üzülen hayranlara bir cevap olarak “Better Call Saul” geldi ki dizideki en dikkat çekici karakter olan Saul Goodman’ın hikayesi üzerine kurgulanmış bir yapım olarak 2015’den bu yana devam ediyor. Bu spin off sayesinde dizinin hayranları Saul’un akıbetini ve Saul açısından olayların başlangıcını görme imkanı yakaladı.

Filmde neler var?

Breaking Bad bittiğinde neredeyse birçok ana karakterin hikayesini tamamlanırken Jessi’ninki merak konusu oldu. En ucu açık kalan hikaye Jesse’nin karakter yolculuğuydu ki yeni bir spin off bu sefer film olarak geldi. El Camino: A Breaking Bad Movie final devamında Jesse’nin hikâyesini anlatmaya devam ediyor. Hatta Jesse’yi en son gördüğümüz sahneden anlatmaya başlıyor. Yine kendine has aksiyon tarzı ve ritmiyle iki saat geçiyor.

El Camino: A Breaking Bad Movie bu evrenin özlenen karakterlerini de izleyiciyle buluşturuyor. Her biriyle bir iki sahne olacak şekilde birçok karakterle vakit geçirirken genelde Jesse Pinkman’ın travmaları ve kurtuluş azmi veriliyor. Zamansal açıdan doğrusal olmayan bir kurguyla anlatım tercih ediliyor. Breaking Bad evrenine hakim olmayan izleyici için bu tercih zorluk oluşturuyor. Hikâyeye hakim bir izleyiciyse filmin zaman çizgisinde kaybolmamayı başarıyor. Bu noktada filmin rahat anlaşılabilmesi için dizinin son sezonunun son iki bölümünün hatırlanıp ardından filmin izlenmesi faydalı bir tavsiye olabilir.

Pinkman’ın Dönüşümü

Jesse Pinkman her ne kadar yasadışı bir iş yapıyor olsa da söz konusu evrendeki en vicdanlı karakter. Walter White’la sık sık arasının açılmasının nedenlerinden biri de buydu. Bu çatışma dizinin son sezonunda daha fazla ortaya çıktı. El Camino: A Breaking Bad Movie’de artık daha olgun bir karakterle karşılaşıyoruz. Önceden aptalca hatalar yapabilen Jesse dolambaçlı yoldan da olsa artık doğru kararları verebiliyor. Yine de vicdanı yerinde duruyor. Sıradan insanlara ve polislere karşı tutumu böyle olsa da izleyici, kendisine zarar verecek potansiyele sahip, aynı alanda iş yaptığı insanlara karşı artık çok sert bir Jesse görüyor. Başlangıç noktasından sonuna kadar dizideki en iyi karakter dönüşümlerinden biri ortaya çıkıyor.

El Camino: A Breaking Bad Movie ister İspanyolca karşılığı olan “yol” anlamında ister kaçtığı arabanın markası anlamında ele alınsın sonuç olarak karakterin dönüşümünü tamamlayan bir anlama ulaşmamız mümkün. İki saatlik bir Netflix filmi olsa da izleyiciye devam sezonunun ilk bölümü hissi geçiyor. Yeni yapımla açık olduğunu söyleyen yazar ve yönetmen Vince Gilligan’ın Breaking Bad evreniyle ilgili yeni projeleri aynı şekilde izleyicinin dikkatini çekmeye devam edecektir.