01.06.2017

Elfe Uluç’la Şipşak

1-Sinemada izlediğiniz ilk film hangisi?

Amarcord. Altı yaşında annemle Emek sinemasında gitmiştik. Emek sineması da sanki İtalya gibi gelmişti, siyah mermer kaplı yerler, alt kattaki şişman tuvaletçi kadın vardı…

2-Kendinize en yakın hissettiğiniz film hangisi? Neden?

Aslında kişilik olarak Zelig (W.Allen), Büyük Diktatör’e (Chaplin) yakınım, çünkü sakar ve komik biri olduğum söylenir. Ama siz sanırım sinema dil yakınlığını kast ettiniz.

Hayran olduğum filmleri yazayım çünkü hayranlıklar da bilinmeyen bir bağdan beslenir bence. Blue Velvet (Lynch), M. Arkadin (Welles), Under The Volcano ve The Misfits (Huston) The Servant (Losey), Ayın Sesi (Fellini), Videodrome (Cronenberg), Deep Ende (Skolimovski) Krallık ve Dalgaları Aşmak (Lars Von Trier), Kuklaların Hayatından (Ingmar Bergman), Psycho (Hitchcock) Tristana (Bunuel), Salo ve 120 günü ( Pasolini) Otomatik Portakal (Kubrick), Etki Altında Bir Kadın (Cassavetes), Ayin Bitti (N. Moretti), Mahler (Ken Russel), Matador (Almodovar), Benim Güzel Çamaşırhanem (S.Frears), Çingeneler Zamanı (Kusturica), After Hours (Scorsese)

Edebi yanıma yakın filmler de var onlar beni sinema yapmaya iten filmlerdir. Ama biraz geçmişte kaldı… Berlin üstünde Kanatlar (Wenders), Dava (Orson Welles) Fanny ve Alexandre (Bergman), Naked Lunch (Cronenberg), Close Up (Kiarostami) ve The Piano (Jane Campion) ve Barton Fink (Coen Kardeşler), Apu’nun Dünyası (Satyajit Ray), Casanova, Satyricorn (Fellini)

3-Yarısında çıktığınız film var mı?

Yok çünkü tanımadığım yönetmenlerin filmlerine sinemada hiç gitmiyorum. Bir kere Fransa’da salondan çıktık. Çünkü tuvalet taştı ve salon su doldu.

4-Bu filmi ben yönetmeliydim dediğiniz bir film var mı?

Trash Humpers (Harmony Korine), Cennet İnanç (Ulrich Seidl) ve Karanlıktan Aydınlığa (Carlos Reygadas)

5-Uykunuzu kaçıran bir film var mı?

Haneke’nin Aşk filminde çok ağlamıştım. Uykumu kaçırmadı ama asabımı hayli bozdu. Haneke en sinir bozan, en rahatsız edici yönetmen sınıfında benim gözümde.

6-Hâlâ izlemediğiniz için utandığınız bir film var mı?

“7 Samurai”. Galiba o 7 sarısıyla problem yaşıyorum.

7-Sinemada kahramanınız kim?

Yani benzemek istediğim yönetmen mi? Harmony Korine’e nedense hayranım.

8-Sizin için bir filmde öncelikli olan hikâye mi yoksa teknik/görsellik mi?

Teknik ve görsellikten nefret ederim. Hikâye sözünü de nedense duygusal buluyorum ama mecburen alıştım. Ben galiba ikisiyle de ilgilenmiyorum. Üslup önemli geliyor bana, o da ne demekse??!

9-İçinde bulunmak istediğiniz bir proje ya da çalışmak istediğiniz bir oyuncu var mı?

Bir Fellini filminde yer almak çok isterdim. Eskiden olsa David Lynch’in setinde olmak çok isterdim ama artık çekmiyor.

10-Hayatınız film olsa adı ne olurdu?

Onu bilsem çekerdim.

11-AVM sineması mı sokak sineması mı?

Ev sineması.