03.09.2018

Emre Yeksan: “İlk İki Filmimle Venedik’te Olmak Mucize Gibi”

Emre Yeksan’ın yeni filmi YUVA’nın dünya prömiyerinin yapılmasının ardından, 2 Eylül günü Biennale College Cinema filmlerinin katıldığı bir basın toplantısı gerçekleşti

Bu yılın filmleri ile gelecek dönemin seçilen projelerin tanıtıldığı basın toplantısında konuşan Yeksan “Türkiye’de film yapmak gün geçtikçe zorlaşıyorken, Biennale College Cinema desteğiyle ikinci filmimi yapmak ve ilk filmimin gösteriminden bir sene sonra yeniden Venedik’te olmak bir mucize gibi.” sözleriyle programa ve festivale teşekkür etti.

30 Ağustos günü gerçekleşen galaya yönetmen Emre Yeksan, yapımcı Anna Maria Aslanoğlu, oyuncular Kutay Sandıkçı, Eray Cezayirlioğlu, İmren Şengel ve film ekibinden Jakub Giza (görüntü yönetmeni), Selda Taşkın(kurgu), Mustafa Avcı (müzik), Ergin Şanal (görsel efektler) ile VR projesi SELYATAĞI fiminin yönetmeni Deniz Tortum ve yapımcılarından Fırat Sezgin katıldı.

Sala Giardino’da gerçekleşen gösterim öncesi film ekibinin katılımıyla gerçekleşen kırmızı halı seremonisinin ardından yönetmen Yeksan ve yapımcı Aslanoğlu salonda seyircileri selamladılar. Başta Biennale College Cinema olmak üzere filmin yapımında emeği geçen herkese teşekkür eden ekip filmi salonda festival seyircileriyle birlikte izledi. Film çıkışında salondaki seyircilerin YUVA’ya ilgisi yoğundu.

Ormanda münzevi bir hayat yaşamayı seçmiş bir adamın hikâyesini anlatan YUVA’nın çekimleri İğneada’da yapıldı. Biennale College – Cinema’nın 2017/18 döneminde finanse etmeye layık bulduğu üç projeden biri olan YUVA, Türkiye’den bu programın desteğini alan ilk film olma özelliğini de taşıyor.