13.06.2018

En Az 20 Kere İzlenmesi Gereken 20 Bilim Kurgu Filmi

11. Alphaville (1965)

Bilim kurgu teknolojisiz olmaz mı? Gelecekte illa uçan arabalar mı olur? Sıfır fütürizm ile nasıl bir bilim kurgu yapılır? Bu sorulara Jean-Luc Godard’ın cevabı Alphaville olmuş. “Bilim kurgu yabancılaşmadır” diyen J. G. Ballard’ın izinden giden Fransız yönetmen, sadece farklı davranış biçimleri oluşturarak dahi bilim kurgu yapılabileceğini gösteriyor. Sigara içmekten ses telleri çatlamış gibi konuşan bilgisayar, sana da selam olsun!

12. Snowpiercer (2014)

Okja ile pek konuşulan Joon-Ho Bong’un sınıf savaşını vagon vagon örgütleyen filminde dünya çevresel bir felaket yüzünden buzul çağına girerken, tüm yaşayanlar bir trenin içinde toplanıverir. Toplumların ne kadar ufak olurlarsa olsunlar sınıflı olduğunu, devletin (bu koşullarda lokomotifin) gücü elinde tutan sınıfların baskı aygıtı olduğunu hatırlatan bir film… Çünkü sınıflı toplumlarda hiçbir devlet herkesin devleti olamaz.

13. Minority Report (2002)

Fikir oldukça orijinal zaten. Eğer geleceği görüp birinin suç işleyeceğini anlasaydınız, onu engellemeniz sonucunda ortaya suç çıkar mıydı? Ya da bu suçlar manipüle edilebilir miydi? Kader, şans, Tanrı, insan, gelecek ve suç üzerine, gene bir Philip K. Dick fikir jimnastiği…

14. Interstellar (2014)

Kim ne derse desin iyi film. Christoper Nolan’ın “odyssey” mantığıyla ilerlettiği film, derli toplu senaryosu, özenli görüntü yönetimi ve kaliteli oyuncuklarıyla kurduğu metnin altında kalmıyor. İnsanoğlunun eski dünyayı yok edip yeni dünyayı aramasının hikâyesi olan Interstellar; Arthur C. Clarke ekolünü seven “öz hakiki bilim kurgucuları” memnun etmişti. Beni de etti.

15. Terminator (1984)

Terminator 2’nin gerilim yaratma ve aksiyon alanında belli üstünlükleri olduğunu kabul etmekle birlikte ilk filmi daha çok seviyorum. Bunun sebebi sanırım olayları anlatmaya yeni başlamış olması ve hikâyenin henüz tertemiz ortada duruyor olması. Her şeyin daha büyük heyecanı vardı benim için Terminatör’de.

1234