16.08.2017

En Güzel Miyazaki Animeleri

Dünyanın en büyük anime ustalarından biri olan Hayao Miyazaki, bugüne kadar sayısız çalışmada yer almış, yarattığı harika animelerle seyircilerin farklı dünyalara yolculuk yapmalarını sağlamıştır.

Miyazaki’nin animelerinde iyi ve kötünün çatışması vardır hep. Kazanan hep iyilik olur, o yüzden de hep umut vardır içinde bu animelerin. İzleyenlerin içindeki umudu yeşertir, yüzlerde kocaman bir gülümseme bırakır. Kurduğu Studio Ghibli ile anime dünyasında kapılar açmış ve Japon animelerinin dünyada tanınıp sevilmesinde büyük rol oynamıştır.

En son geçen sene son animesi Kaze Tachinu (Rüzgâr Yükseliyor) ile Oscar’a aday olmuşsa da zaten Sen to Chihiro no Kamikakushi (Ruhların Kaçışı) ile Akademi’nin beğenisini kazananalı çok olmuştur.

Usta Miyazaki’yi doğum gününde, animelerinin en güzelleriyle -ki bunları belirlemek benim için hiç kolay değil, o yüzden bu listenin sırası da önemli değil- anmak istedim.

Sen to Chihiro no Kamikakushi (Ruhların Kaçışı) – 2001

Animenin başında mızmız bir kız çocuğu olan Chihiro’nun sorumluluk alma, büyümeye çalışma, erdemli hareket etme öyküsüdür. Yaşadıkları yerden taşındıkları için ailesine surat asan kız çocuğu, ruhlarla tanışacak ve ailesini kurtarmanın sorumluluğunu üstlenecektir. Her Miyazaki animesinde olduğu gibi, çocuk (Chihiro) burada da saflığın, masumiyetin simgesidir. Chihiro’nun büyüme macerası ile izleyenlere umut aşılayan bir animedir Sen to Chihiro no Kamikakushi.

12345