17.05.2018

Norveç Sinemasından 10 İyi Film

1 - Into The White

Dünya Savaşı sırasında bir Alman bombardıman uçağı, Norveç'te bir köye düşer. Askerlerden bir kısmı ölürken kalan askerler ıssız köyde boş bir kulübeye sığınır. Daha sonra yakın bir bölgeye düşen bir İngiliz uçağının askerleri de bu barınağı bulur. Düşman askerler dondurucu soğukta yardım beklerken aynı kulübede yaşamak ve anlaşmak zorundadırlar.

Savaşın anlamsızlığına vurgu yapan filmin etkileyici bir atmosferi ve oyunculuk performansları var.

Hikaye gerçek bir olaya dayanıyor.

Yönetmen: Petter Naes

2 - Den Brysomme Mannen

Orta yaşlarda bir adam olan Andreas, bir gün kendisini tanımadığı bir şehirde bulur. Bu yere nasıl geldiği hakkında bir fikri yoktur. Burada sıradan bir işi, evi ve güzel bir eşi vardır. Ancak o bir şeylerin yolunda gitmediğinin farkındadır. Bunun üzerine şehirden kaçmaya karar verir ama bu o kadar kolay olmayacaktır.

Prömiyerini Cannes Film Festivali'yle yapan kara komedi filmin, sıkı bir modern hayat eleştirisi yaptığını söylemek gerek.

Yönetmen: Jens Lien

3 - Oslo, 31 August

Şehir dışında bir uyuşturucu rehabilitasyon merkezine katılan ve melankolik bir adam olan Anders, sağlık merkezinden ayrılmanın ve şehre geri dönmenin planlarını yapmaktadır. Şehirde iş arayan ve kalan zamanlarında başı boş dolaşan Anders, geçmiş hatalarının gölgesinden kurtulmaya çalışacaktır.

Film yurtdışı festivallerde gösterim ve ödüller kazanmıştı.

Yönetmen: Joachim Trier

4 - O'Horten

40 yıldır makinistlik yapan O’Horten emekli olur ve platform onun için artık güven dolu bir yer değildir. Düzenli yalnızlığı yerini olasılık dışı serüvenlere bırakmıştır. O'Horten uçakla seyahat edebilecek midir? Ödüllü teknesini eninde sonunda satacak mıdır? Peki nasıl olur da kendisini bir çift yüksek topuklu kadın ayakkabısının içinde bulmuştur? Ya direksiyonda gözleri bağlı bir adamla yaptığı kabus gibi yolculuktan kurtulabilecek midir?

Metaforlara ve ilginç bir anlatıma dayanan O'Horten filmi, iyi bir görüntü estetiği de yakalıyor. Ayrıca filmin müziklerinin çok iyi olduğunu bir dipnot olarak belirtelim.

Yönetmen: Bent Hamer

5 - Kraftidioten

Nils, oldukça başarılı bir hayatı olan özenilesi bir adamdır. Öyle ki "Yılın Vatandaşı" ödülüne bile layık görülür. Fakat bu mükemmellik uzun sürmez.

Oğlunun aşırı dozdan öldüğü haberini alan Nils, bu iddiaya inanmaz ve bunun bir cinayet olduğunu düşünür. Oğlunun katillerini yakalamak için ant içer. Adaleti eline alınca Norveçli  gangster "Kont" ile Sırp mafya babası "Papa" arasında bir savaş çıkartmış olur.

Bu savaşta ortaya çıkan sürpriz olaylar, kara mizahla birleşince ortaya ilginç ve eşine pek rastlanılmayan bir film çıkmış. Ayrıca filmin ilginç bir kurgusu da bulunuyor.

Yönetmen: Hans Petter Moland

6 - Reprise

Philip ve Erik yazar olmaya çalışan çok yakın iki arkadaştır. Durmadan yayın evleriyle görüşen Erik, her seferinde olumsuz yanıt almaktadır. Fakat Philip, gizemli bir şekilde bir gecede ünlü bir yazar olarak ortaya çıkar.

Yönetmen Joachim Trier'in listedeki ikinci filmi. Diğer filmi Oslo, 31 August'a göre daha sürükleyici ve kısmen daha eğlenceli bir film.

Reprise'ın "En İyi Yönetmen ve En İyi Film"  ödülleri bulunuyor.

Yönetmen: Joachim Trier

7 - Blind

Görme duyusunu kaybeden ve eve kapanan bir yazarın aklını da kaybetmemek için hayata tutunma mücadelesini konu alan film, gerilimi ve dramı yerli yerinde işliyor. Filmin gerçeküstü atmosferi ve iyi oyunculuk performansları da oldukça dikkat çekici.

Filmin yönetmenliğini Reprise ve Oslo 31 August filmlerinin senaristi Eskil Vogt yapıyor. Yazarlıktaki ustalığını ilk filminde yönetmenliğine de taşıyan Vogt, sonraki filmleri için heyecan uyandırıyor.

Yönetmen: Eskil Vogt

8 - Bolgen

Norveç’in dağlarının eteklerine kurulu turistik kasabası Geiranger sakinleri sıradan bir güne daha uyanır. Jeolog Kristian ve ailesi kasabadan taşınmak üzeredir. Kristian işindeki son gününde dağlardan gelen tehlikenin farkına varır. Geiranger kasabasını bekleyen tehlikeye iş arkadaşlarını ikna edemeyen Kristian ve kasaba sakinleri hayatlarının en zor gecesini yaşayacaktır.

Genellikle Amerikan filmlerinde gördüğümüz doğal afet tehlikelerini Kuzey Avrupa sinemasında da oldukça başarılı şekilde işlemiş bir film. Özellikle görsel açıdan gayet başarılı olduğunu söylememiz gerekiyor. Filmin senaryosunun ise klişelerden uzak olduğunu söylemek biraz zor. Fakat buna rağmen filmin görselliği ve atmosferi filmi Norveç sinemasının iyileri arasına sokuyor.

Yönetmen: Roar Uthaug

9 - Kongen Av Bastoy

Norveç'in ıslah adası Bastoy'da geçen film, reşit olmayan suçluların tutulduğu bir hapishaneyi ve onlara sadistçe davranan hapishane müdürü ve gardiyanları konu alıyor. Oldukça katı tutumların ve işkencelerin olduğu bu hapishaneye gelen Erling, bu durum karşısında isyan edecek ve orada bulunan herkesin kaderini değiştirecektir.

En İyi Film ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu  ödüllerini alan filmin iyi bir oyuncu kadrosu bulunuyor.

Çok kaliteli bir yönetmenlik ve oyunculuk performansı bulunan bu filmi izledikten sonra Norveç sinemasına ilgi duymanız oldukça muhtemel.

Yönetmen: Marius Holst

10 - Hodejegerne

Norveç'in en başarılı beyin avcısı olan Roger kendi olanaklarının ötesinde lüks bir hayat yaşamaktadır ve bunu devam ettirebilmek için ikinci bir iş olarak sanat eseri hırsızlığı yapmaktadır. Bir galeri açılışında tanıştığı eski bir paralı asker olan Clas'ın nadide bulunan, değerli bir tabloya sahip olduğunu öğrendiğinde tabloyu ele geçirmek için her şeyini riske eder. Hazırladığı müthiş bir planla birlikte tabloya sahip olan yetenekli adam, peşine düşen deneyimli askerden kaçıp saklanmaya çalışacaktır.

ABD sinemasında alışık olduğumuz aksiyon filmi temposunu ve zekasını Norveç'e taşıyan filmin kalite olarak birçok aksiyon filminin üzerinde olduğunu söylemek yanlış olmaz. Oldukça sürprizli bir film olduğunu da not düşmek gerek.

Hodejegerne'nin hikayesi Norveçli ünlü yazar Jo Nesbo'nun kaleminden çıkma.

Yönetmen: Morten Tyldum

Hazırlayan: Mert EREZ