07.08.2020

En İyi ve En Kötü Arthouse Yeniden Yapımları

A Bigger Splash

Luca Guadagnino, 2015

Aslı: La Piscine (Jacques Deray, 1969)

Deray’in erotik drama olan filmi cinayet araya girene kadar yarı çıplak olan insanların birbirine attığı bakışlarla geçiyor. Guadagnino, Deray’in verdiği hissin aynısını veriyor ve üstüne rock’n roll ekliyor. St. Vincent, Emotinal Rescue adlı şarkısı ile filme katkı sağlıyor. Guadagnino’nun 70’lerdeki bir klasiği alıp derleme müzikle harmanlaması kaçırılmaması gereken bir deneyim.

Psycho

Gus Van Sant, 1998

Aslı: Psycho (Alfred Hitchcock, 1960)

Van Sant’ın Last Days ve Paranoid Park gibi garip filmleri olmuştur fakat Psycho’yu tekrardan çekmek cesaret isteyen bir iş. Cesaret isteyen derken 60’lardan günümüze kadar klasik olmanın yanında, güncel kalabilmiş bir filmi seçmek açısından zor bir iş. Van Sant, sinemanın tarihini değiştirmiş filmlerden biriyle uğraşmak yetmezmiş gibi katil olarak karşımıza Vince Vaughn’u çıkarıyor. Çok fazla deneysel olan yapım tekrar yapılmasa da olurmuş.

Drive

Nicolas Winding Refn, 2011

Aslı: The Driver (Walter Hill, 1978)

Filmin yeniden yapım olup olmadığı hâlâ tartışılıyor. Resmi olmasa da Refn’in, Hill’in filminden ilham aldığı aşikar. Ryan O’Neil de Ryan Gosling de filmdeki karakterleriyle ve minimal diyaloglarıyla iyi bir iz bırakıyor. Film yeniden çekildiğine kesinlikle değmiştir. Refn eklediği kara mizah, görseller ve film müziği ile Hill’in yaptığı işi geliştirerek önümüze sunuyor.

1234