07.08.2020

En İyi ve En Kötü Arthouse Yeniden Yapımları

A Woman, A Gun and A Noodle Shop

Zhang Yimou, 2009

Aslı: Blood Simple (Ethan Coen, Joel Coen, 1984)

Yimou, Coen Kardeşlerin filminin konusuna sadık kalıyor. İnsanoğlunun açgözlülüğü yüzünden kendi kendini yok etmesinin evrensel bir unsur olduğunu gözler önüne seriyor. Üstüne renkli kostümler ve Çin operasından parçalar da ekleniyor. Lakin, konunun işlenişi orjinaline göre basit kalmış ve filmin dönüm noktalarının birçoğu mahvedilmiş. Coen Kardeşler filmi beğendiklerini söyleseler de film yeniden yapılmaya pek değmemiş.

12 Monkeys

Terry Gilliam, 1985

Aslı: La Jetée (Chris Marker,1962)

Siyah beyaz 29 dakikalık kısa film olan La Jetée, sanatsal bir Power Point sunumu gibi. Zaman yolculuğu konseptinin üzerine sonradan Gilliam’ın eklediği dönüm noktalarıyla film bir tık daha gelişiyor. Yeniden yapım, aslından oldukça farklı fakat Gilliam teknolojinin nimetlerinden faydalanarak iyi bir iş çıkarmıştır.

Prince Avalanche

David Gordon Green, 2013

Aslı: Either Way (Hafsteinn Gunnar Sigurosson, 2011)

Yaşadığı başarısızlıklardan sonra Prince Avalanche, Green’i tekrar oyuna döndüren film oldu. Paul Rudd ve Emile Hirsch’in oyunculuğu, konunun işlenişi hepsi çok iyi fakat bunun yeniden yapımın hemen hemen aynısı olduğunu öğrendiğiniz zaman neden diye kendinize sormadan edemiyorsunuz. Green için film yeniden yapılmaya değer, sinemaseverler için ise Either Way, Prince Avalanche’in yanında daha iyi bir yapım olarak kalıyor.

1234