12.05.2016

En İyi Finansal Kriz Filmleri

the big short

Dünya tarihinde toplumları en çok etkileyen olaylardan biridir finansal krizler. Küçük ölçekli iş yerlerinden, büyük firmalara; firmaların başkanlarından, evlerini kaybeden sıradan yatırımcıya kadar herkesi sarsar.

Finansal krizlere odaklanan filmler, mağdurların hayatları üzerinden, bu korkunç oyundan etkilenenleri anlatır. Evini, işini, ailesini bazen de hayatını kaybeden insanları…

Listemizdeki filmler 1980 yılından itibaren bu konuya eğilen filmlerdir ve kronolojik bir sıra ile sıralanmıştır.

 The Big Short (2015 / Adam McKay)

Finans Dünyası büyürken kuralları bir kenara bırakırsa ne olur? Tüm sistem her an patlamaya hazır bir saatli bomba haline gelmiş iken, bunu görebilen bir kaç kişi, kendilerini buna göre pozisyonlayacaklardır. Medyanın ve hükümetin görmekten kaçındığı şeyi, ekonominin küresel çöküşünü gördüğüklerinde kimseyi inandıramayan bir kaç adam,  cesur ve uzun vadeli yatırımlar yaparlar. İşte bu pozisyonun adı “Büyük Açıktır” Michael Lewis’in En Çok Satanlar listesindeki kitabından uyarlanan senaryo, 2016 Oscar ödüllerinin hit filmlerinden biri oldu. Oyuncular Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling ve Brad Pitt olunca da, meraklı sinema izleyicisi için de izlenesi bir film ortaya çıkmış.