16.11.2017

En Sevdiğim Scorsese

Seçil TOPRAK

Taxi Driver (1976)

Deliliğin sınırlarında gezen hatta o sınırları aşıp kendine başka bir dünya yaratan Scorsese karakterleri içinde en sevdiğim ve en tırstığım Travis Bickle… Dosya konumuz elbette ki film, karakter değil ancak bir filmle bir karakterin bütünlük göstermesi burada kaçınılmaz gibi duruyor. Dolayısıyla Travis, Taxi Driver oluyor. (Zaten öyle)

70’lerin politik gerilim filmleri ünlüdür bilirsiniz. Özellikle paranoyaya dayanan ve soğuk savaş yıllarının güvensizlik ortamını birebir yaşatan bu dönem filmlerini izlemek benim için ayrı bir sinema keyfidir. Scorsese’nin bu döneme armağanı da Taxi Driver’dır işte. Toplum katmanında yaşanan paranoyanın tüm nüvelerini Travis’te toplar Scorsese, New York da tüm dünyadır. New York’un tekinsiz sokaklarında dolaşan Travis kendince bu adaletsiz dünyaya gönderilen bir “kurtarıcı”ymışcasına yol alır sokaklarda.

Taxi Driver, Robert De Niro’nun muhteşem Travis Bickle kompozisyonuyla efsanedir benim için. Çoğu kişi için de öyle olacak ki tüm zamanların en iyileri listelerinde her zaman kendine yer bulmuşur Taxi Driver.