02.12.2016

Far from Heaven

far-from-heaven

Far from Heaven – Cennetten Çok Uzakta (2002)

Yönetmen: Todd Haynes

Oyuncular: Julianne Moore, Dennis Haysbert, Dennis Quaid, Patricia Clarkson, Viola Davis

Günümüzde Douglas Sirk naifliğinde melodram tadı yakalayabilen yönetmenlerden biri hiç kuşkusuz ki Todd Haynes. Özellikle ona benzemek istediğinden değil ama çizdiği karakterlerin ve filmlerinde yarattığı atmosferin Sirk sinemasıyla paralellikleri mevcut. Bize bunu düşündürecek en önemli kanıt eser ise Far From Heaven.

1955 yılının unutulmaz Douglas Sirk klasiği All That Heaven Allows ile akrabalık bağları bulunan Far From Heaven, 1957 yılının Connecticut’ına götürüyor bizi ve dışarıdan bakıldığında “mükemmel” bir banliyö hayatı süren Cathy Whitaker’ın (Julianne Moore) dünyasına tanıklık etmemizi sağlıyor. Yaşamının içine girdikçe ve dıştaki yaldızlı karton kağıtlarını bir bir söktükçe Cathy’nin hayatına dair izlenimlerimiz 1950’lerin ve dahi günümüzün bir portresi haline dönüşüveriyor.

Dört Oscar adaylığı bulunan Far From Heaven’daki Julianne Moore performansı, günümüzün en önemli kadın oyuncularından biri olan Moore’un unutulmazları arasında. Hatta bu filmle hak ettiği Oscar’ı alamaması listelere geçen Oscar ayıplarından biri.