18.05.2017

Far from the Madding Crowd

Çılgın Kalabalıktan Uzak

Yönetmen: Thomas Vinterberg

Oyuncular: Carey Mulligan, Matthias Schoenaerts…

Far from the Madding Crowd (Çılgın Kalabalıktan Uzak) Thomas Hardy’nin 1873’te bir dergide tefrika etmeye başladığı ve 1874 yılında da ilk basımı yapılan romanı. Eser, gerçekten de adına uygun olarak okuyanlarını kendi dünyalarından uzaklara taşıyacak, onlara İngiltere’nin uçsuz bucaksız 19. yüzyıl kırsalını yaşatacak cinsten bir roman. Odağına aldığı Bathsheba Everdene adlı genç bir kadının kendi benliğini bulması, hayata karşı verdiği mücadele ve bu mücadelede erkeklerin yerine dair açımlamalarıyla ilgiye değer bir eser. Bu eser sinemada da seviliyor ki aynı adla üç kez sinemaya uyarlandı. Tabii bu hesaplamaya esinlemeleri eklemedik.

Başrolünde Carrey Mulligan’ı gördüğümüz 2015 ve şimdilik en yeni Far from the Madding Crowd uyarlaması, tam manasıyla Bathsheba Everdene’i yakalamayı başarmış perdede. Onun dizginlenemez hareketliliği ve özgürlüğü, kendini saklayan masumluğu, varolmayı seçen cesareti Mulligan’ın bedeninden perdeye çok iyi aksediyor. Sevgiyi, tutkuyu, tecrübe ve korumayı temsil eden erkek modellerinin genç kadının hayatına giriş çıkışlarında da inandırıcılıktan uzaklaşılmıyor. Dolayısıyla ayakları yere basan ve ne anlatmak istediğini bilen bir uyarlama çıkıyor karşımıza.

Şimdi gözünüzü kapatıp eşsiz yeşilliklerin, Bathsbeha Everdine gibi uçsuz bucaksız bir coşkunun içine atmayı düşünün kendinizi. Sonra da gidip Çılgın Kalabalıktan Uzak’ı izleyin. Çünkü bu çılgın kalabalığın içinde her şeyden uzaklaşmaya hepimizin hakkı var.