18.11.2017

Fatih Akın Kürk Mantolu Madonna’yı Çekmek İstiyor

Fatih Akın Yeni Filmini Türk Sanatçılarla Çekmek İstiyor

Son zamanlarda çektiği filmler ve verdiği demeçlerle tartışma yaratan yönetmen Fatih Akın yeni çekmek istediği filmi açıkladı. Prömiyerini yaptığı Cannes Film Festivali’nde son filminin En İyi Kadın Oyuncu ödülünün sahibi olmasına oldukça sevinen Akın, yeni filmi için hemen kolları sıvamışa benziyor. Neonazilerin bombalı saldırısında kocasını ve oğlunu kaybeden bir kadını anlattığı ‘Aus dem Nichts’ (Solgun) filmi Bambi Jüri Özel Ödülü’nü de aldı. Burada Fatih Akın, yeni çekmek istediği filmi de açıkladı.

Törene Hollywood yıldızı Diane Kruger’le birlikte katılan Fatih Akın, ödülünü alırken de ırkçılığı eleştirdi. “Irkçılık iğrenç bir şey” diyen Akın, törenin ardından konuştuğu ‘Rheinische Post’ gazetesine yazar Sabahattin Ali’nin ‘Kürk Mantolu Madonna’ adlı romanının filmini yapmak istediğini söyledi. Filmi Türk sanatçılarla çekmek istediğini belirten Akın, “Onlarla siyasi içerikli olmayan filmler çekiyorum. Türk ortaklarımla Sabahattin Ali’nin ‘Kürk Mantolu Madonna’ romanını sinemaya uyarlamak istiyorum” dedi.

‘Solgun’u çekmesine NSU’nun seri cinayetlerinin sebep olduğunu anlatan Akın, polisin 10 yıl boyunca bu cinayetleri aydınlatamadığını, tam tersine Türklerden şüphelendiğini söyledi. Polisin Türklere karşı önyargısının önemli rol olduğuna işaret eden Akın, “Bu önyargılar ve toplumsal ırkçılık, benim bu hikayeyi anlatmama vesile oldu” dedi.