04.06.2017

Festivalde Bugün – 8 Nisan

Belgica’nın Enerjisi Festivali Sardı

Festivalin “Altın Lale Uluslararası Yarışma” filmlerinden Belgica’nın gösterimi, filmin oyuncularından Tom Vermeir’in katılımıyla gerçekleşti. Hikâyenin yönetmen Felix van Groeningen’in gençliğinden esinlendiğini hatırlatan Vermeir, senaryoyu ilk okuduğunda onu en çok etkileyenin başroldeki iki kardeş arasındaki ilişki olduğunu ve filmin aslen “iki kardeş arasındaki koşulsuz sevginin hikâyesi”ni anlattığını belitti. Kendisinin de bir kardeşi olduğunu ve tıpkı filmdeki karakterler gibi birbirlerinden çok farklı insanlar olduklarını söyleyen oyuncu, “Ne kadar çuvallarsan çuvalla, kardeşin hep yanında olacaktır” diyerek konuşmasına son verdi. Belgica’nın yönetmeni Felix van Groeningen, daha önce Çöldeki Kutup Ayısı filmiyle 2010 yılında Altın Lale’yi kazanmıştı.

Sürü Filminin Gösterimi 18 Nisan’a Ertelendi

Teknik bir arızadan dolayı gösterimi yapılamayan Sürü filmi, 18 Nisan Pazartesi günü saat 19.00’da, Atlas Sineması’nda gösterilecek.

İstanbul Film Festivali ve Türk Klasikleri Yeniden projesi kapsamında dokuz yıldır sürdürülen Groupama işbirliğiyle bu yıl restorasyonu yapılan Sürü için Feriye Sineması’nda konuşan Groupama Genel Müdürü Ramazan Ülger, “Geleneksel hale gelen bu projeye önümüzdeki dönemde de devam etmeyi hedeflediğimizi belirtmek istiyorum. Bu heyecanımıza ortak olduğunuz için bir kez daha herkese teşekkür ediyorum.” dedi. Sinema yazarı ve İstanbul Film Festivali Danışma Kurulu onursal üyesi Atilla Dorsay, Yılmaz Güney’in yazıp Zeki Ökten’in yönettiği filmin sunumunu yapmaktan duyduğu onuru dile getirerek, “Yılmaz Güney’in filmleri her zaman olaydır, izlemek ise her zaman heyecan” tespitinde bulundu. Filmin başrol oyuncularından Melike Demirağ, Sürü’nün bir dönem filmi değil, her döneme ait bir film olduğunu belirtti. Filmin çocuk oyuncusu Levent İnanır ise “Yapımından 38 yıl sonra burada bulunmak büyük bir onur. Sürü Türkiye sinemasının miladıdır” dedi.Sürü’nün çekim sürecinin her aşamasında yer aldığını ifade eden yönetmen Ali Özgentürk, Yılmaz Güney ve Zeki Ökten’i özlemle andığını söyledi.

FESTİVALDE BUGÜN

“Yeni Türkiye Sineması” bölümünde yer alan Yemekteydik ve Karar Verdim19.00’da Beyoğlu Sineması’nda filmin yönetmeni Görkem Yeltan’ın katılımıyla;

Yarışma dışında gösterilen “Türkiye Sineması” filmlerinden Uzaklarda Arama, 21.30’da Feriye Sineması’nda filmin yönetmeni Türkan Şoray ile oyuncu ve yapım ekibinin katılımıyla gösterilecektir.

GÜNÜN FESTİVAL SOHBETLERİ

Ölümünün 30’uncu yıldönümünde Otto Preminger anılıyor

Festival, sinema tarihinin en özgün ve en yaratıcı yönetmenlerinden Otto Preminger’i, ölümünün 30. yıldönümünde 10 önemli filminin yer aldığı özel bir bölümle anıyor. Dünya ve İkizi: Otto Preminger’in Yaşamı ve Yapıtları kitabının yazarı Chris Fujiwara ve sinema yazarı Nil Kural’ın usta yönetmen Preminger’i ve yapıtlarını tartışacağı söyleşi, bugün 16.30’da Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi’nde gerçekleşecek.

Herb Shellenberger’le 70’ler Amerikan Avangard Sineması

Burak Çevik küratörlüğünde hazırlanan “70’ler Amerikan Avangard Sineması” seçkisi, küratör ve sanat tarihçisi Herb Shellenberger tarafından tanıtılacak. Dönem sanatçıları ve Amerikan sinema/video kültüründen bahsedilecek bu sohbet, bugün 19.00’da İstanbul Modern’de gerçekleşecek.