12.03.2015

Festivalde Bugün (8 Nisan 2014)

SAVAŞ ZAMANI BELGESEL YAPMAK

Festival kapsamında gösterilecek olan ilk uzun metrajlı belgeseli Humus’a Dönüş’le yönetmen Talal Derki, Suriye sinemasının gölgelerden kurtulmasını sağladı ve Sundance’te Jüri Büyük Ödülü’nü kazandı. Film, biri kameraman iki arkadaşın Suriye’deki direniş hareketine katılmalarını izliyor. Derki ve film ekibi, filmin yapım sürecini hep gizlilikle sürdürdü; önce sadece protestolar vardı, sonrasında ise çatışmalar ve şiddet. Salon İKSV’de 14.00’de moderatörlüğünü akademisyen Alisa Lebow’un yapacağı söyleşide Talal Derki, öncelikle savaş sırasında belgesel çekmenin farklı yöntemlerinden bahsedecek; ardından da filmin hikâyesine nasıl dahil olduklarını anlatacak. 

SANAT SİNEMAMIZ NE DURUMDA?

“Türkiye’de Sinemada Neler Oluyor” söyleşileri kapsamında yarın gerçekleşecek “Sanat Sinemamız Ne Durumda?” başlıklı sohbette “Sanat filmi nedir? Bir filmin sanat filmi olması için neler gerekir, hangi yollardan geçmeli, kimlerin elleri değmelidir?” gibi sorular tartışılacak. İstanbul Modern’de 16.00’da gerçekleştirilecek sohbet sinema yazarları Gözde Onaran ve Nil Kural’ın katılımıyla gerçekleştirilecek.

BİR AİLENİN BİRBİRİNE YABANCILAŞMA HİKÂYESİ

Festivalin ilk iki günü izleyicilerle buluşan Andrea Pallaoro, Medealar filminin Atlas Sineması 13.30’daki son gösteriminde bir kez daha izleyicilerle buluşacak.

VİSCONTİ’NİN YEĞENİNDEN SEVGİ YAŞAM VE ÖLÜME DAİR

“Dünya Festivallerinden” bölümünde izleyeceğimiz, ünlü İtalyan yönetmen Luchino Visconti’nin yeğeni Uberto Pasolini’nin ikinci filmi Durgun Hayat’ın Feriye Sineması 16.00’daki gösterimine Pasolini de katılıyor.

KÖPRÜDE BULUŞMALAR SİNEMA DERSİ

Eurimages ile gerçekleştirilecek yarınki Köprüde Buluşmalar sinema dersi “Sinema Salonlarının Dijitalleşmesi ve Dağıtım İçin Eurimages Desteği”. Sadece ortak yapımları değil aynı zamanda dağıtımcı ve sinemaları da destekleyen Eurimages’dan Iris Cadoux, Eurimages desteklerinden yararlanmak için gereken şartları anlatacak. Panelde, Eurimages Proje Yöneticisi Susan Newman ise nasıl Eurimages/Europa Cinemas network üyesi olunabileceğinden ve Dcinex Türkiye Genel Müdürü Cengiz Çilek dağıtım ile sinema salonu desteği alabilmek için yapılması gerekenlerden bahsedecek. 

NTV BELGESEL KUŞAĞI’NDAN OSCARLI BELGESEL

Röportaj yapılan isimler arasında Bruce Springsteen, Stevie Wonder, Mick Jagger, Sting gibi efsanelerin yer aldığı, bu yılın En İyi Belgesel Oscar’ını alan Yıldız Olmaya Ramak Kala’yı izleyemeyenler için Beyoğlu Sineması 19.00 seansı kaçırılmaması gereken bir fırsat.

KOLAY DEĞİL GENÇ ÖLMEK

Romain Goupil’in ilk yönetmenlik denemesi 30 Yaşında Ölmek 1968’de Paris’te yaşanan öğrenci ayaklanmasının militan lideri ve yönetmenin yakın arkadaşı Michel Recanati’nin yaşamını konu edinen bir belgesel anı filmi. Nişantaşı Citylife City’s Sinemaları’nda 16.00’da gösterilecek, “MK2 40. Yıl” bölümündeki bu filmi özellikle içinde yaşadığımız dönemin gözüyle izlemek farklı bir deneyim sunacak.

SAVAŞ VE HATIRALAR

Filmleri memleketi Rusya dışında neredeyse hiç uluslararası dağıtıma çıkmayan Aleksey German’ın tüm filmleri festival kapsamında izleyicilerle buluşuyor. Bu kült yönetmenin Stalin rejiminin akıl tutulmasına uğramış son günlerini dehşet içinde anan filmi Hrustalyov, Arabamı Getir! 11.00 ve Arkadaşım İvan Lapşin ise 21.30’da Atlas Sineması Salon 2’de gösterilecek.

SEVENLER KAVUŞAMAZ

Yarın “Bu İkiliye Dikkat” bölümünde kaçırılmaması gereken ikili, usta yönetmen Metin Erksan’ın Kuyu’su ile Zeki Demirkubuz’un bizi Masumiyet filmindeki Bekir ve Uğur’un hikâyelerinin başlangıcına götüren Kader filmleri İstanbul Modern’de 11.00 ve 13.30 seanslarında izlenebilir.

HEM DENEYSEL HEM ANİMASYON

Polonya Deneysel Canlandırma Sineması’nı yakından tanımak isteyenler, Atlas Sineması Salon 3 16.00 gösteriminde Kazimierz Bendkowski ve Zbigniew Rybczyński gibi yönetmenlerin kısalarına izleme fırsatını kaçırmasınlar.

GÜLÜMSETECEK FİLMLER

SinemaTV sponsorluğundaki “Antidepresan” bölümünde yarın, geçtiğimiz yıllarda çektiği Belleville’de Randevu ve Sihirbaz filmlerinden tanıdığımız Sylvain Chomet’in ilk canlı aksiyon filmi Attila Marcel’i Atlas Sineması 19.00 seansında izleyebilirsiniz. SinemaTV’nin geçen yıl olduğu gibi bu yıl da gösterim öncesi tatlı bir sürprizi olacak!

ESKİ AŞK MESELELERİ

Ünlü Fransız senarist-yönetmen Cedric Klapisch’in İspanyol Pansiyonu filminden on bir; onun devamı niteliğindeki Rus Bebekler filminden sekiz yıl sonra, kahramanımız Xavier’in bu sefer New York’taki hayatına daldığımız Aşk Bulmacası “Akbank Galaları” kapsamında Atlas Sineması’nda 21.30’da gösteriliyor.