12.03.2015

Festivalde Bugün (5 Nisan 2014)

TÜRKİYE’DE SİNEMADA NELER OLUYOR? Türkiye’de sinemanın 100. yaşını “Bu İkiliye Dikkat” bölümüyle kutlayan festival, bu bölüme paralel olarak bir dizi ikili sohbet düzenliyor. Söyleşiler, yönetmen Can Evrenol ve sinema yazarı Engin Ertan’ın katılımıyla “Türk Sinemasında Fantastik ve Korku” başlıklı ilk sohbetle, bugün saat 16.00’da İstanbul Modern’de başlayacak. 

EMEK SİNEMASI YIKIMI Festivale yıllardır ev sahipliği yapmış Emek Sineması’nın yıkımına geçen yıl başlanmıştı. Bir açıklama yapan Emek Sineması Platformu, inşaatı durdurmaya gideceklerini bildirerek bugün saat 17.30’da Yeşilçam Sokağı’nda buluşacak. 

KORKMAYA HAZIR MISINIZ? Festival boyunca cumartesi geceleri saat 24.00’te izleyenleri huzursuz edip uyku kaçıracak filmlerden ilki Babadook / Karabasan. Polanski’nin ev içi korku filmlerinin izinden giden Jennifer Kent’in ilk uzun metrajlı çalışması Karabasan bu gece Atlas Sineması saat 24.00’te gösterilecek bir korku-psikolojik gerilim filmi. Filmin twitter üzerinden devam eden yarışmasına bir göz atın deriz…

YILLAR GEÇSE DE ÜSTÜNDEN Festival, sinema tarihinde yer etmiş, kayıp, yıpranmış ya da yıllanmış klasikleri yenilenmiş kopyalarıyla “Aslı Gibidir” bölümüyle yıllar sonra beyazperdede izleyicilerle buluşturuyor. Oyuncuları arasında Rainer Werner Fassbinder ve Margarethe Von Trotta gibi Yeni Alman Sineması’’nın önemli yönetmenlerinin bulunduğu Volker Schlöndorff imzalı Baal’ın Atlas Sineması saat 11.00’deki gösterimini sakın kaçırmayın. Bu bölümün bir diğer izlenmesi gereken filmi ise William Friedkin’in kült filmi Dehşetin Bedeli. Filmi, yenilenmiş kopyasıyla Atlas Sineması Salon 3’te 19.00 seansında izleyebilirsiniz. 

KANSERSİZ YAŞAM DERNEĞİ ÖZEL GÖSTERİMİ Festivalin Türkiye sinemasının 100. yılına özel hazırladığı “Bu İkiliye Dikkat” bölümünde yer alan Ertem Eğilmez klasiği Mavi Boncuk filmi, İstanbul Film Festivali ve Kansersiz Yaşam Derneği işbirliği ile kanser hastaları ve aileleri için Atlas Sineması Salon 2’de saat 13.30’da gösterilecek. 

UNUTULMAZ KLASİKLER FESTİVALDE Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz Peter O’Toole anısına gösterilen David Lean klasiği, epik filmlerin en ünlüsü Arabistanlı Lawrence Rexx Sineması’nda saat 21.30’da. Filmin uzun süresi nedeniyle kısa bir ara verilecek. 

DÜNYA FESTİVALLERİNDEN FİLMLER 2012’de Berlin’den Gümüş Ayı ile dönen uzun metrajı Tabu ile uluslararası alanda tanınan Portekizli yönetmen Miguel Gomes’in Berlinale’de ilk kez gösterilen son kısa filmi Kefaret ile birlikte beş kısa filmi Atlas Sineması Salon 2’de saat 19.00’da gösterilecek. 

BU İKİLİYE DİKKAT! Belki de yıllardır tekrar tekrar izlediğimiz, sinemamızın unutulmaz filmlerine bu sefer farklı bir perspektiften bakmamızı sağlayan “Bu İkiliye Dikkat” bölümünden İstanbul’un Fethi – Karanlık Sular ve Tabutta Rövaşata – Araf ikilisi Beyoğlu Sineması’nda; Cazibe Hanım’ın Gündüz Düşleri – Aaahh Belinda! ve Beklenen Şarkı – Mavi Boncuk ikilileri ise İstanbul Modern’de izlenebilir.