15.05.2017

İstanbul Film Festivali Belgeseller Seçkisi

HİÇBİR YERE AİT DEĞİLİM / I DON´T BELONG ANYWHERE: THE CINEMA OF CHANTAL AKERMAN

Yönetmen: Marianne Lambert

Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz  Chantal Akerman, 1999 yılında İstanbul Film Festivali Uluslararası Yarışma jüri başkanlığını yapmıştı. Bu belgesel, ustanın kendisini anlatımı. Pek çok farklı ülkede yaşamış, çalışmış, hep yenilikler peşinde koşmuş ve kendisini “göçebe” olarak görmüş olan Akerman, iz bırakan anılarını, ülkeleri, otelleri, sinema tutkusunu, annesini anlatıyor. Belgeselin yönetmeni Marianne Lambert, daha önce Akerman ile çalışmış ve kendisini yakından tanıyan bir kişi.

BEN, INGRID /  INGRID BERGMAN – IN HER OWN WORDS

Yönetmen: Stig Björkman

Sinemanın efsane yıldızlarından Ingrid Bergman´ın özel hayatına odaklanan Ben, Ingrid, eleştirmen ve yönetmen Stig Björkman tarafından çekildi. Bergman´ın kızı Isabella Rossellini´nin öncülüğü ile yola çıkılan proje, günlükleri, mektuplar, aile fotoğrafları ve ev videoları taranarak, derlenerek hazırlanmış, oldukça kişisel ve özel hayatının detaylarını içeren bir belgesele dönüşmüş. Cannes Film Festivalinde büyük övgü toplayan ve festivalin afişine de ilham veren belgesel, sinema seyircisine Ingrid Bergman‘ı bir kadın, bir anne, bir eş, güçlü bir insan olarak anlattıktan sonra, bir yıldız olduğunu anımsatıyor. Mutlaka izleyiniz.

HITCHCOCK/TRUFFAUT /

Yönetmen: Kent Jones

Sinemanın üzerinde en çok etkisi olan iki yönetmen kim derseniz, biri  Alfred Hitchcock diğeri de François Truffaut’tur.  Bu iki yönetmen arasında geçen tam üç günlük röportaj serisi ise, 1966  Hitchcock´a Göre Sinema kitabının doğuşuna neden olmuştur. Kent Jones´un belgeseli Hitchcock/Truffaut, bu kitabı okuyan diğer yönetmenler – Fincher, Schrader, Scorsese, Assayas, Bogdanovich ve pek çok isim-  “Bu kitap sinemaya bakışınızı nasıl etkiledi?”  diye soran bir saygı duruşu; HITCHCOCK ve TRUFFAUT ‘ya… Sinema ile yatıp, sinema ile kalkan gerçek sinemaseverlerin kaçırmaması gereken bir belgesel.

DE PALMA  / DE PALMA

Yönetmen: Noah Baumbach, Jake Paltrow

Carrie, Dressed to Kill, Blow Out, Scarface, Body Double, The Untouchables, Carlito´s Way, Femme Fatale gibi filmleri ile her sinemaseverin gönlünde taht kurmuş usta yönetmen Brian De Palma´nın filmografisine bir “close-up” niteliğinde olan belgeselde, Brian De Palma, Noah Baumbach ile Jake Paltrow´un karşısına geçiyor ve 29 uzun metrajlı filmini, kısalarını ve gerçekleşemeyen projelerini açık sözlülükle anlatıyor. De Palma´nın mizansenlerine, sırlarına, film teorisine ve set anılarına tanıklık etmek isteyenler için bu belgesel bulunmaz bir fırsat.

 

where-to-invade-next

ŞİMDİ NEREYİ İŞGAL EDELİM?  / WHERE TO INVADE NEXT

Yönetmen: Michael Moore

Michael Moore yeni belgeselinde yine Amerika’yı hem eleştiriyor hem de hâlâ “adam etmeye” çalışıyor. Diyor ki: “Amerikalıların dünyamızı işgal etme konusunda sonsuz potansiyeli var. Öyleyse gidelim biraz da Avrupa’da durum nasıl ona bakalım. Ama bir şartım var: Hepimiz Avrupa’dan yararlı bir bilgi ile döneceğiz”

Agresif yönetmenin Avrupa çıkarması bu fikirle yola çıkıyor. Beğendiği, kafasına yatan her uygulamayı belgeseline taşıyan Moore, bize İtalya´daki işçileri, Fransa okul yemeklerini,  Norveç´te suçluların rehabilitasyon çalışmalarını ve İzlanda´da cinsiyet eşitliğini anlatıyor. Agresif yönetmenin bu çok renkli belgeseli kaçmaz.