19.03.2017

İstanbul Film Festivali: Bu Filmleri Mutlaka İzleyin

Sinemaseverlerin en sevdiği zaman geldi, sinemanın baharı yani “İstanbul Film Festivali” zamanı… Otuz beşinci yılında deneyimli bir festival olan İstanbul Film Festivali, klasikleşen bölümleri, her yıl yeni heyecanlar uyandıran yeni köşeleri ile hepimizin heyecanla ve ilgiyle takip ettiği bir festival.

Film izlemeyi bir şenliğe dönüştüren ve sevdiğimiz dostlarımızla sinema sohbetleri yapmamızı sağlayan bu filmle dolu günlerde neler izlemeyi planlıyoruz peki? Elimizden geldiğince fazla film izlemek tabii ki hepimizin isteği ancak zamanın elverdiği ölçüde film izleyebileceğimiz de bir gerçek. O yüzden biz de sizler için “Bu Filmleri Mutlaka İzleyin” diyebileceğimiz bir dosya hazırlamak istedik.

Bizler sinemaya gönül vermiş ve kendine naçizane “sinemasever” diyen Pera Sinema ekibi olarak İstanbul Film Festivali’nde bu filmleri kaçırmamaya çalışmanızı öneriyoruz:

Haktan Kaan İÇEL

Binbir Gece: Bölüm 2, Kasvetli Adam  (Dünya Festivallerinden)

Dünya festivallerden bölümünde üçleme olarak yayınlanacak Binbir Gece, aslında bütün olarak izlenmesi gereken bir sinema deneyimi olarak dikkat çekiyor. Ancak üç filminde de kısa hikayeler anlattığından dolayı bağlantısı olmayan hikayeler anlatıldığından bu üçlemeye dahil olmaya cesaret edemeyenler ama bir anlamda uzak da kalmak istemeyenler için üçlemenin en iyi filmi olan Kasvetli Adam bu yıl size hayal kırıklığına uğratmayacak yapımlardan biri olarak tavsiye edilebilir. Üstelik filmin yönetmeni Miguel Gomes son derece usta bir yönetmen olduğundan çok da seçiminizden maceraya girmeyeceğiniz anlamına geliyor. Yurtdışında alınan çeşitli ödüller de bunun kanıtı gibi denilebilir.

Ben ve Kaminski (Antidepresan)

“Goodbye Lenin” filmiyle tanıdığımız Wolfgang Becker, bu filmin devasa başarısından sonra kayıplara karıştı. On iki yıl sonra geri döndüğünde Almanya’nın en parlak yazarlarından biri olan Daniel Kehlmann romanını uyarladı. Bir yandan mizah unsurlarıyla seyirciyi güldürürken, bir yandan da dramatik çatı altında hüzünlenmenize neden olacak olan Ben ve Kaminski bu yılki programın en iyi filmlerinden biri olarak dikkat çekiyor.

Kozmos (Anılarına)

Yakın zamanda kaybettiğimiz usta yönetmen Andrzej Zulawski’nin ölmeden önce kotardığı filmi Kozmos tek kelimeyle çılgınlığa açılan bir kapı gibi… Paranoya, delilik ve şiddetin iç içe geçtiği yapımda, hayvan cinayetleri gibi ağır konulardan, duvarda aniden oluşan lekelere her bünyenin kaldıramayacağı bir filmle karşı karşıyayız. Yönetmenin son harikasını kaçırmamak adına bu yılki listenizde Kozmos’a yer açın.