15.06.2018

Film Festivallerinde LGBTİ+ Filmlerinin Görünürlülüğü Yok

LGBTİ+ Festivallere Genelde Seçilmiyor

Documentarist 11. İstanbul Belgesel Günleri kapsamında Sinema Sektöründe Sınırlar: Yönetmenler LGBTİ+ Filmleri Anlatıyor forumu, “Moira” ve “Mikado” nun yönetmeni Nilgün Küçükbatman, “Başka Mevzuu” filminin yönetmenlerinden Bahar Kılıç, “Mahallede LGBTİ Ol-mak” belgesel filminin yönetmeni Ada Ayşe İmamoğlu, “Hükmü Yok” filminin yönetmeni Asya Leman’ ın katılımıyla, Benim Çocuğum belgesel filminin yönetmeni Can Candan’ın moderatörlüğünde gerçekleşti.

Sosyal Politikalar, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği (SPoD) ve Docu-mentarist işbirliği ile düzenlenen etkinlikte dört LGBTİ+ filmin yönetmeni kendi deneyimlerinden yola çıkarak sinema sektöründeki ayrımcılıkları ve engelleri anlattı.

Başka Mevzuu yönetmenlerinden Bahar Kılıç: “Ne olursa olsun film yapmaktan vazgeçmememiz gerekiyor. Çok sayıda insana ulaşamasak da 5 kişiye ulaşmak bile değerli. Pek çok film festivalinde LGBTİ+ filmlerinin görünürlüğü yok. Cannes’da dahil tüm dünyada bu problem var. Ancak ana akım bir film yapmanız gerekiyor, aksi takdirde ‘Siz kendi LGBTİ+ festivalinize katılın’ şeklinde bir tavırla karşılaşıyorsunuz. LGBTİ+ filmler festivallere genelde seçilmiyor.” diye konuştu.

LGBTİ+ Filmlerine Devletten Asla Fon Alınamıyor

Mikado filminde oynayan oyuncu ise: “Daha önce gittiğim cast görüşmelerinde ‘çok feminensin, bu rolü canlandıramazsın’ gibi gerekçelerle red alıyordum. LGBTI+ karakterleri barındıran filmlerin olması da benim gibi oyuncular için bir imkan, avantaj.”dedi.

Mikado filminin yönetmeni Nilgün Küçükbatman: “LGBTİ’lerin sinemadaki temsilleri çok önemli. Şiddeti ve ötekileştirmeyi merkeze alan hikâyeler aslında o durumun kabulüne ve kanıksanmasına katkıda bulunabiliyor. LGBTİ+ temalı bir film projesiyle devletten hiçbir şekilde fon alamıyorsunuz.”