08.08.2019

Filmekimi 2019’da İkinci Dalga da Kıyıya Vurdu

4-13 Ekim 2019 tarihleri arasında düzenlenecek Filmekimi‘nin beş filmden oluşan ilk dalgasının ardından adeta bomba filmlerin olduğu ikinci bir beş filmlik dalga daha kıyıya vurdu.

Her geçen gün biraz daha yaklaştığımız ve heyecanın biraz daha arttığı Filmekimi 2019‘da açıklanan ikinci beş filmlik liste şu şekilde:

Dolor y gloria – Pain and Glory (Acı ve Zafer)

Pedro Almodóvar‘ın kendi yaşamından esinlenerek senaryosunu yazdığı ve Antonio Banderas‘ın Almodóvar’ı canlandırdığı Dolor y gloria – Pain and Glory (Acı ve Zafer), şaşaalı günleri geride kalmış çok ünlü bir yönetmenin 1960’lardan günümüze yaşamöyküsünü çok duygusal ve çok kişisel bir bakış açısıyla anlatıyor.

Banderas’ın Almodovar’ı oynadığı film, Cannes’da hem eleştirmenlerin hem izleyicilerin olağanüstü ilgisi ve övgüsüyle karşılandı. Yalnızca başrolündeki Antonio Banderas’a En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandıran performanslarıyla değil, canlı renklerin öne çıktığı görüntü yönetimi, aile bağlarının anlamı ve aşkın derinliğini işleyen sıcacık hikâyesiyle de gönüllerin Altın Palmiye’sini kazandı. Filmin oyuncu kadrosunda ayrıca Penélope Cruz, Cecilia Roth ve Leonardo Sbaraglia da yer alıyor.

Liberté – Freedom

Film, Fransa kralı 16. Louis’nin aşırı ahlakçı hükümranlığından kaçan ve ahlaki kural ve baskıların tümünü reddederek almanya ormanlarında hazzın peşine düşen bir grup asilzadeyi izliyor.

Kışkırtıcı, cesur, gözü kara Liberté – Freedom, dünya prömiyerini Cannes’da Belirli Bir Bakış bölümünde yaptı ve Jüri Özel Ödülü‘nü kazandı.

Günümüzün en radikal sinemacılarından Albert Serra 18. yüzyıl Fransa’sına ve dönemin toplumsal karşıtlıklara hayranlığını yeni filminde de alışılmadık bir yolla ele alıyor.

Jeanne – Joan of Arc

Bruno Dumont, 2017’de Jeanne d’Arc‘ın çocukluğunu anlatan Jeannette, l’enfance de Jeanne d’Arc (Jeanette) ile başladığı müzikal söylence dizisine 2019’da Jeanne – Joan of Arc ile nokta koyuyor.

Cannes’da Belirli Bir Bakış Bölümü’nde Jüri Özel Mansiyonu kazanan film, önceki filmin kaldığı yerden devam ediyor ve ergen yaşlardaki Jeanne d’Arc’ın İngilizlere karşı savaştıktan sonra kâfirlik suçlamasıyla yargılanışını anlatıyor.

“Jeannette, l’enfance de Jeanne d’Arc”ın müziklerini Filmekimi’nde konser veren Igorrr bestelemişti; “Jeanne”ın şarkılarıysa Fransa’nın en önemli müzisyenlerinden Christophe‘a ait.

Görüntü yönetimiyle özellikle öne çıkan filmde Jeanne d’Arc’ı yine Lise Leplat Prudhomme canlandırıyor.

Gisaengchung – Parasite (Parazit)

Gwoemul – The Host (Yaratık), Snowpiercer (Kar Küreyici) ve Okja ile hayran kitlesini daha da genişleten Joon-ho Bong, Gisaengchung – Parasite (Parazit) ile Cannes’da Altın Palmiye kazanarak yılın en iyi filmlerinden birine imza attı.

Film, birbirinden derin farklarla ayrılan Park ve Kim ailelerinin hikâyesini anlatıyor. Neredeyse sefalet içinde yaşayan Kim ailesinin fertleri gerçek kimliklerini saklayarak birer birer, zenginlikleri sınır tanımayan Park ailesinin hizmetine giriyor ve trajikomik olaylar ardı ardına gerçekleşiyor.

Altın Palmiye kazanan ilk Kore filmi Gisaengchung – Parasite (Parazit), Güney Kore’de tüm gişe rekorlarını kırarak Temmuz’da toplam 10 milyon izleyiciyi aştı.

Zombi Child

Bertrand Bonello‘nun yönettiği film, 1962’de Haiti’de tarlalarda başlıyor, 55 yıl sonra Paris’te prestijli bir yatılı okulda devam ediyor. Öldükten sonra dirilen Haitili köle Clairvius Narcisse‘in “gerçek hayat öyküsünden” esinlenen Zombi Child, ilk gösterimini Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde yaptı. Yönetmen Bertrand Bonello’yu Saint Laurent ve Nocturama filmlerinden tanıyoruz.