25.09.2016

Filmekimi’nde Bu Filmleri Kaçırmayın

Juste la fin du monde

Tuba BÜDÜŞ

Juste la fin du monde / Alt Tarafı Dünyanın Sonu

Eğer benim gibi sinemanın dahi çocuğu Xavier Dolan’ın her filmini merakla bekleyenlerdenseniz, bu filmi de kaçırmayacağınız muhakkak. Genç yaşta başladığı yönetmenlik kariyerinde epey yol olan Dolan, her yaptığı filmle neredeyse beni mutlu edenlerden. Bu nedenle elbette Dolan’ın Cannes Film Festivali’nde de Jüri Özel Ödülü’nü alan Juste la fin du monde’i kaçırmayacağım. Uzun zamandır görmediği ailesini ziyarete giden ve aslında niyeti ailesiyle vedalaşmak olan bir adamın hikâyesi yeterince de ilgimi çekiyor. Bir de bu gencin ölümün pençesinde olması… Louis adlı karakterin ailesi ile neleri paylaşacağı, özellikle bugüne kadar yaptığı anne oğul ilişkisi dramalarını başarıyla kotaran bir yönetmen elinden nasıl bir seyir izleyeceğini siz de merak ediyor olmalısınız.

The Handmaiden / Hizmetçi

Uzak Doğulu yönetmenler arasında baş tacı yapacağım birkaç isimden biri olan Chan-wook Park, yeni filmiyle karşımızda arzı endam edecekse, bize de bu muhteşem davete icabet etmek düşmez mi? En azından ben bu daveti uzun zamandır bekleyenlerden biri olarak koşa koşa gideceğim. Bir roman uyarlaması olan The Handmaiden, iki kadının muazzam aşk hikâyesini perdeye yansıtıyor. Üstelik ünlü bir hırsız olan kadın dolandırması gereken başka bir kadına âşık oluyor. Sizi bilmem ama beni fevkalade merak içerisinde bırakan bu film, festivalde önceliklerim arasında şimdiden yerini aldı.

Swiss Army Man / Çakı Gibi

Son dönemde favori olmaya başlayan bir mevzuyu odağına almasından dolayı Swiss Army Man, benim hemencecik radarıma girdi. Geçen yıl Ceset adlı yerli filmde, ya da yakın zamanda izlediğimiz The Neon Demon’da gördüğümüz ceset ile arkadaşlık hatta daha da ileriye giderek onunla ilişkiye girme, kısacası ölü sevicilik (nekrofili) gibi bir durumdan yine beslenen film, tek bu sebeple bile gönlümü kazanıyor. Tür olarak zombi filmlerini de hatırlatan bu enteresan hikâyeyi izlemek için can atıyorum ve sizin içinizden de en azından türe ya da mevzuya meraklı olanların benimle aynı duyguları paylaşacağını düşünmek istiyorum. Ayrıca bu absürdlüğün dibine vuracak, aykırı filmimizin oyuncu kadrosuna da dikkatli bakmanızı öneririm. Zira oldukça seveni olan oyuncuları buluşturuyor.