20.09.2017

Filmekimi’nde Kaçırmamanız Gereken Filmler

16. Filmekimi’nde Kaçırmamanız Gereken Filmler

Filmekimi bu yıl yine dopdolu bir programla hem ödül sezonunu karşılıyor hem de sinemaseverlere yabancı festivallerde gösterilen ve övgülere boğulan filmleri seyretme şansı sunuyor.

Biz de Pera Sinema ekibi olarak oturup düşündük, “Filmekimi’nde sadece bir film önerme hakkımız olsa bu hakkımız hangi filmden yana kullanmak isterdik?” sorusunu kendimize yönelttik. Tabii ki böylesine zengin bir seçkiden birer film çekip çıkarmak bizim için oldukça zordu. Yine de yaptık ve odaklı bir öneri listesi hazırladık sizler için.

Bize kalırsa hepsini izlemek isteriz, siz de hepsini izleyin diyeceğiz ancak yine de bir yazar-bir film kıstasına bağlı olarak bakalım hangi filmleri öneriyoruz sizlere:

Deniz İPEK ÇEKDERİ

Battle of the Sexes / Ezeli Rekabet

Battle of Sexes, Tenis jargonunda normalde karşı karşıya gelmeyen kadın ve erkek tenisçilerin gösteri maçına çıkmalarına verilen isim. Bu maçların en efsanesini konu edinen film, tenis sporunda kadınların da var olabileceğini kanıtlayan Billie Jean King (Emma Stone) ile aksini kanıtlamaya çalışan Bobby Riggs (Steve Carrell) arasında 1973 yılında gerçekleşen maça odaklanıyor.Neden izlemelisiniz? Öncelikle bundan çok uzun zaman önce olmayan bir tarihte kadınların özgürlük hareketinin şekillenmesinde büyük rol oynayan bu maçın zeminini hazırlayan olaylar ile ardından gelen gelişmelere iki usta oyuncu eşliğinde tanık olmak için. Ayrıca, bağrımıza bastığımız Little Miss Sunshine’ın neredeyse altı yılda bir film çeken, yani ince eleyip sık dokuyan, karı koca yönetmenleri Dayton ve Faris’in bu üçüncü uzun metrajlısının da hayal kırıklığına uğratmayacağından emin olduğum için. Zaten festivallerden de aldığı eleştiriler gayet olumlu yönde.

 

 

Gökşen AYDEMİR

Jeanette – The Childhood Of Joan Of Arc

Fransız savaşçı kadın kahraman Jeanne d’Arc , gerek Fransız tarihinin gerek dünya tarihinin en önemli devrimci kadınlarından. Ortaçağ kilisesi tarafından cadı ilan edilerek yakılan yüzlerce suçsuz insandan biri olan ve sinema tarihininde önemli bir kahramanı haline gelen Jeannette, günümüz Fransız sinemasının en önemli yönetmenlerinden Bruno Dumont tarafından yepyeni sıradışı bir müzikale dönüşmüş. Jeanne d’Arc’ın çocukluk ve gençlik dönemini konu alan müzikalde elektronik müzik, breakcore, barok, death metal ve trip hop gibi türlerde şarkılar yer alıyor. Fransız işi tarihi bir müzikal deneyimi yaşamak isteyenler için bire bir. Filmin müziklerini yapan Gautier Serre öncülüğündeki Igorrr, Filmekimi işbirliğiyle Salon’a konuk oluyor. Igorrr 2 Ekim’de yeni albümü Savage Sinusoid’dan parçaları da içeren bir konser ile İstanbul’da olacak. Daha ne olacak…

 

 

Güntaç BENGİSU

Thelma

Joachim Trier, uzun zamandır severek takip ettiğim bir yönetmen. Fazla göz önünde olmadığından da ilgimi çekiyor. Trier filmografisi içinde ayrı bir yerde duracağını tahmin ettiğim Thelma’yı ise proje aşamasındayken, daha ilk haberleri çıktığı andan itibaren merakla bekliyorum çünkü Trier’in en ayrıksı filmi olduğu ihtimali çok yüksek. Hem iyi bir yönetmen hem de böyle bir yönetmenin kendi filmleri içinde bile farklı bir yere sahip olacağı belli olan filmi Thelma’yı izlemek için böylesi nedenler var. O yüzden “merak” bu kez size çok güzel bir film deneyimi kazandırabilir.

 

 

İbrahim TOSYALI

Good Time

Bir önceki filmleri Heaven Knows What ile sinemaseverlerin radarına giren Safdie kardeşlerin Cannes’da büyük sansasyon yaratan yeni filmi Good Time, başarısız bir soygun girişimi sonrası polis tarafından yakalanan kardeşini kurtarmak için yola çıkan Connie’nin bir gününe odaklanıyor. Filmin aldığı yorumlara bakarsak Benny ve Josh ikilisi atmosfer yaratmadaki başarısını bir üst seviyeye taşımış gibi… Özellikle Robert Pattinson’ın kariyer performansı övgüleri de filme duyulan heyecanı katladı.

 

12345