04.09.2019

Filmekimi’nin İştah Kabartan Filmleri Açıklanmaya Devam Ediyor

Sonbaharın Habercisi Filmler Açıklanmaya Devam Ediyor

4-13 Ekim 2019 tarihleri arasında düzenlenecek Filmekimi‘nin beş filmden oluşan bir diğer dalgası daha kıyıya vurdu. Birbirinden kaliteli ve sinemaseverlerin ilgisini çekebilecek konularıyla boy gösteren filmlerin yer aldığı Filmekimi 2019‘da açıklanan üçüncü beş filmlik liste şu şekilde:

Hatsukoi – First Love

Sinemanın en aşırı, en ele avuca sığmaz isimlerinden Takashi Miike‘nin yönettiği 90. film Hatsukoi – First Love tek bir gece boyunca Tokyo’da geçiyor. Film, bahtsız bir boksörün hayatının aşkı olan masum bir telekızla karşılaşmasını ve kötü adamlarca kovalanmalarını anlatıyor. Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünde gösterilen bu “ucuz roman” akıl almaz cinayetler, hayaletler, animasyon bölümlerle çok hareketli, çok eğlenceli ve çok kanlı.

Bacurau

Kleber Mendonça Filho ve Juliano Dornelles‘in yönettiği film, Cannes’da Jüri Ödülü‘nü kazandı, Münih’te En İyi Film seçildi. Yakın bir gelecekte, Brezilya kırsalında geçen gizemli ve gerilimli Bacurau‘da anaerkil düzene alışmış bir köy halkı, köylerinin resmi haritalardan silinmiş olduğunu fark ediyor.

Türler arasında gezinen Bacurau‘nun anlatıcısı, Batılı belgeselci rolünü üstlenen kült oyuncu Udo Kier. Bacurau‘nun yönetmenlerinden Kleber Mendonça Filho‘yu Aquarius ve O Som ao Redor – Neighboring Sounds (Komşu Sesler) filmlerinden tanıyoruz.

Monos

Dağlık bir bölgede, çocukça oyunlar oynayan silahlı bir grup ergen genç, bir kadını rehine tutuyor. Askeri düzenleri beklenmedik bir olayla bozulan sekiz çocuğu izleyen film, kendi kurallarını ve kendi isyanını yaratan anlatısıyla, başından sonuna diken üstünde izleniyor.

Alejandro Landres‘ın yönettiği, Sundance’te Dramatik kategoride Jüri Özel Ödülü‘nü kazanan Transilvanya’da En İyi Film seçilen karanlık ve tuhaf gerilim Monos, sıkça Lord of the Flies (Sineklerin Tanrısı) ve Apocalypse Now (Kıyamet) filmleriyle karşılaştırılarak övülüyor.

Diego Maradona

10 numaralı formanın daimi sahibi, efsane futbolcu Diego Armando Maradona‘nın yaşamı 1980’lerden günümüze bu belgeselde anlatılıyor.

Daha önce Senna ve Amy ile övgü toplayan Oscar’lı Asif Kapadia‘nın yeni filmi Diego Maradona, Arjantinli efsane sporcunun daha önce hiç görülmemiş 500 saati aşkın görüntüsünden kurgulanmış.

Le daim – Deerskin (Deri Ceket)

Rubber (Lastik), Wrong (Yanlış) ve Au Poste! – Keep an Eye Out (Karakol) gibi gerçekliği zorlayan tuhaf filmleri ve karakterleriyle daima şaşırtan Quentin Dupieux‘nün yeni filmi Le daim Cannes’da Yönetmenlerin On Beş Günü bölümünün açılışında gösterildi.

Filmin başrolündeki Jean Dujardin, saplantıyla bağlandığı ve kendisiyle konuşan geyik derisi ceketi uğruna deliliğe düşen bir adamı canlandırıyor.