21.01.2017

Fleabag: Dördüncü Duvarı Paramparça Etmek

Fleabag’i Tanımak

Az bölümlü İngiliz komedi dizileri, hem kalitesi hem de çok zaman istememesi sebebiyle pek çok izleyicinin favori dizi kategorilerinden olmuştur. Genellikle durum, karakter ya da kadın – erkek ilişkisi etrafında şekillenen İngiliz komedilerinin içinden arada bazı istisnalar çıkıyor. Fleabag de onlardan biri. Kara komedi türündeki hatta komedinin yanına kocaman bir dram etiketi de yapıştırabileceğimiz dizi, dördüncü duvarı yıkarak izleyiciyle diyaloğa girmesiyle de bambaşka bir boyut kazanıyor.

BBC Three ve Amazon üzerinden izleyiciyle buluşan Fleabag’in yayınlanan ilk bölümü 25 dakikalık 6 bölümden oluşuyor. Dizi, Londra’da yaşayan ve birlikte ortak kafe işlettiği en iyi arkadaşını yakın zamanda kaybeden Fleabag’in bu travmadan çıkmaya çalışırken çektiği patinajları, karşı cinsle yaşadığı sorunları ve aile üyeleriyle arasında bulunan daha büyük sorunları merkezine alıyor. Her anlamda dibi görmüş, işlettiği kafeye kimsenin uğramadığı, beğenmediği ve alışkanlıktan takıldığı erkek arkadaşı tarafından bile reddedilen sefil bir karakteri bizlere sunan dizi doğallığıyla kendine çekiyor. Ana karakterin beklenmedik anlarda kameraya dönüp sürekli izleyiciyle diyaloğa girmesiyle de sanki bir kurgu izlemekten çok her anlamda boka batmış birinin iç dünyasına ait sırlarını dinliyormuşuz hissi veriyor.

Phoebe Waller Bridge dizinin hem senaryosunu yazıp hem de başrolünü oynayarak adeta tek başına şov yapıyor. Ana karakterin başına gelen talihsizliklere gülüşlerimiz bölümler ilerledikçe yerini başta acıma sonra iç hesaplaşmaya bırakıyor. Atlatamadığı travmanın bir insanı ne denli çöküşe sürükleyebileceğini yalnızca altı bölümde yüzümüze çarpmaya başaran Fleabag, sezonun en özel televizyon işlerinden.