04.01.2017

Gaspar Noe’den Tartışılacak Açıklamalar

Gaspar Noe; “Tüm yönetmenler finansman bulmak için her yolu deniyor”

2002’de çektiği “Irreversible” ve geçtiğimiz yılın yapımlarından “Love” ile çarpıcı filmlere imza atan Gaspar Noé, sinema dünyası ile ilgili tartışma yaratacak açıklamalarda bulundu.

Hiçbir yönetmenin bağımsız olmadığını belirten Noé, “Birçok yönetmen, yapım şirketlerine filmlerine para yatırması için dolandırıcılık yapıyor ve her yolu deniyor” dedi. Bu iddiaya kendisini de dahil eden Gaspar Noé, “Gerçek şu ki; yaptığınız filmlere insanların para yatırması için yalan söylemek zorundasınız. Onlara sizin filmlerinizden yaptıkları yatırımın on katına sahip olacaklarını iddia ediyorsunuz” diye ekledi.

Tartışmalı iddialarına örnek olarak, Christopher Nolan’ın Memento filmini gösteren Noé, filmin o zamanki popülaritesinden faydalanabilmek için ters kurguyla çektiği Irreversible filmiyle ilgili konuştu. Filmin çok eleştirilen tecavüz sahnesiyle ilgili, finansörlerine endişelenecek bir şey olmadığını söylediğini, Kendisine filmde aşırı cinsellik olup olmadığını sorduklarında, “Elbette yok, bu film böyle bir cinsellik içermiyor.” dediğini belirtti. Irreversible filmi için; “Muhtemelen insanlar yaptıklarına pişmanlar, ancak ben yaptıklarımdan çok mutluyum. Para kazanmak ya da kazanmamak önemli değil, her filmimden gurur duyuyorum” dedi.

Son filmi “Love” için beklediğinden farklı bir sonuçla karşılaştığını söyleyen Gaspar Noé, filmi beğenmeyenler olsa da kendisinin çok sevdiğini belirterek birçok kadından filmle ilgili olumlu mesajlar aldığını belirtti ve ekledi: “Böyle olmasını beklemiyordum. Sanırım erkek karakter kaybeden biri ve kadın karakter çok daha akıllı. Erkek izleyicilerin daha çok seveceği seksi bir film olduğunu düşünmüştüm ancak tam tersi oldu.”