14.07.2018

Gece Uyutmayan 5 Korku Filmi

Konuk yazar: Erdal Küçükarslan

Night of The Living Dead (1968)

Night of The Living Dead, George Romero’nun zombi üçlemesinin ilk filmi. Daha önce izlediğiniz zombi filmlerinden çok farklı ve zombi filmlerinin atası kabul edilen film, izleyeni atmosferin içine alan bir klasik.

Yönetmen: George Romero

Dawn of The Dead (1978)

Korku sineması üstadı George Romero’nun kültleşen korku klasiği olan Dawn of The Dead, zombi korkularını sevenlerin mutlaka izlemesi gereken bir diğer korku klasiği.

Yönetmen: George Romero

A Nightmare On Elm Street (1984)

Wes Craven’in kült filmi A Nightmare on Elm Street, bir neslin insomnia (uyuyamama hastalığı) yaşamasında en önemli sebeplerden biriydi. 1984 yılında çekilen, tahmin edilenden çok daha yüksek bir gişe yaptığı için de hemen devam filmleri gelen, Freddy Krueger’ı sinemada gelmiş geçmiş en sevilen korku karakterlerinden biri yapan film, her zaman en iyi korku serileri arasında yer alacaktır. Johnny Depp’in oynadığı ilk film olarak da sinema tarihinde ayrı bir yeri vardır.

Yönetmen: Wes Craven

The Evil Dead 1 – 2 (1981-1987)

Bu zamana kadar en etkilendiğim korku filmli ikilemesi desem abartmış olmam sanırım, bir dağ evinde kızlı erkekli gençlerin başına gelen olayları anlatan ve ikincisi ilkinden çok daha korkunç olan bu korku kültünü türün efsane yönetmenlerinden Sam Raimi çekmiştir. Cannes film festivalinde özel ödül alacak kadar iyi bir korku filmidir. 

Yönetmen: Sam Raimi

Suspiria (1977)

Bu zamana kadar yazdığım 4 filmin yönetmeni de korku filmlerinin efsane yönetmenleriydi, hepsine saygım sonsuz ama korku filmi denince benim aklıma ilk Dario Argento gelir. 1977 senesinde film vizyona girdiğinde, sinemadan filmi yarıda bırakıp çığlıklarla ağlayarak çıkan bir sürü insan olduğu söylenir. Suspiria, korku filmi olduğu gibi korku sanatının da en iyi örneklerinden biridir. Argento insanları sanat yaparak korkutmayı başaran ilk yönetmendir. 

Yönetmen: Dario Argento