12.01.2018

Geriye Kalan

Geriye Kalan (2012)

Yönetmen: Çiğdem Vitrinel

Oyuncular: Devin Özgür Çınar, Şebnem Hassanisoughi

Kadın hikâyesi

İlk uzun metrajını filmin senaryosunu da yazarak çeken Vitrinel, Devin Özgür Çınar (Zuhal) ve Şebnem Hassanisoughi’nin (Sevda) canlandırdıkları karakterlerle hafızamızda kalabilecek bir esere imza atmış. Her yerde gördüğümüz tanıtımlardan hareketle bir kadının yine kadınları anlatan bir filmi olarak yorumlandığını ancak bu yorumun film için bence kısır kaldığını söyleyebiliriz.

Öncelikle yönetmen kadın diye kadınların dertlerini daha iyi anlatır mutlaka gibi mutlak bir kabulle hareket etmek haksızlık olacaktır. Geriye Kalan’ın “kadın” kavramına çok yönlü bir bakış açısı veya farklı bir duyarlılık getirdiğini sanmak da yanılgıya düşürecektir bizi. Tekilden çoğula açılımlar yapmaya çalışsak da neticede iki kadının kendi dünyaları içinde yine kendi savaşımları olarak bakabiliriz filme. Ancak bunu “kadınlar” olarak görmemiz bir hata olacaktır şüphesiz. Çünkü filmin odağına aldığı kadınların kadınlık kimliğini temsiliyet gibi çetrefilli ve geniş açılı bir bakışa sahip olmadıkları aşikar.

Daha çok üst orta ve orta sınıf şehirli kadın modellemeleriyle yürüyor Geriye Kalan. Belki yer yer ilgilendiği bazı mefhumların üzerine daha iyi gidebilme cesareti ve klişe yönelenmelerden kurtulabilme başarısı gösterebilseydi elimizde iyi işlenmiş ve kotarılmış bir film kalacaktı. Ancak bu filmden bize kalan oyuncularının gerçekten anlatmaya çalıştıkları duyguları ve olayları içselleştirebilecek kadar iyi oynamaları.