03.06.2017

“Goethe – Institut İstanbul” Ekim Ayı Programı

Goethe-Institut Istanbul, Ekim ayı boyunca çarşamba akşamları Almanya’dan dört yeni film gösterecek. Enstitünün kendi sinema salonunda yapılacak gösterimler bol ödüllü “Az Pişmiş Aşk/Love Steaks  ile başlıyor. Jakob Lass’ın yönettiği film, aynı termal otelde çalışan genç bir kadın ve erkeğin ilişkilerinin ilk safhasına odaklanıyor. Mizah duygusunu da asla elden bırakmayan bir anlatımla Lass, son yılların en özgün aşk filmlerinden birisine imza atıyor.

Johannes Naber‘in, ilk gösterimi 64. Berlin Film Festivali‘nde Perspektive Deutsches Kino bölümünde gerçekleşen filmi “Zeit der Kannibalen (Yamyamların Zamanı)“, kapitalizm üzerine acımasız bir kara komedi. 64. Berlin Film Festivali’ndeki prömiyerinden bu yana pek çok diğer festivalden de ödüller ve övgülerle dönen “Kreuzweg (Çile) ise köktendincilik üzerine bir taşlama. Bettina Blümner’in “Halbmondwahrheiten (Yarım Ay Gerçekleri)” adlı belgeselindeki Türkiye kökenli erkeklerin ise otoriter erkek klişeleriyle hiçbir ilgisi yok. Berlin Neukölln’deki bir derneğin babalar grubunda bir araya gelen bu erkekler pek çok çelişkiyle başa çıkmaya çalışıyor, şiddete karşı duruyor ve aile sorunlarıyla ilgili açık açık konuşmaktan çekinmiyorlar.

7 Ekim Çarşamba, 19.00:   Az Pişmiş Aşk / Love Steaks (2013)

                                                        Yön: Jakob Lass

14 Ekim Çarşamba, 19.00:  Halbmondwahrheiten /  Yarım Ay Gerçekleri (2014)

                                                          Yön: Bettina Blümner

21 Ekim Çarşamba, 19.00:  Zeit der Kannibalen  / Yamyamlar Zamanı (2014)

                                                         Yön: Johannes Naber

28 Ekim Çarşamba, 19.00:  Kreuzweg / Çile (2014)

                                                          Yön: Dietrich Brüggemann

“Kentlerin Kıyılarında” ve  “Namus”

Goethe-Institut İstanbul, Tarabya Kültür Akademisi burslu sanatçısı yönetmen Aysun Bademsoy‘un iki ödüllü belgeselini gösteriyor. Aysun Bademsoy, gösterimlerin ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

“Kentlerin Kıyılarında”

Yazan ve Yöneten: Aysun Bademsoy

Almanya 2005, renkli, 83′

Akdeniz kıyısındaki Mersin‘in çevresinde son yıllarda çok sayıda site yapıldı. Bu sitelerin bir kısmı yapısı ve görünümü açısından Türkiye‘de alışılmış sitelere benzemiyor. Ortada park benzeri bir alan oluyor ve bu alanın ortasında da bir yüzme havuzu, restoranlar, sosyal buluşma mekanları, barlar yer alıyor. Konutlar etraflarında olan bitene sırtlarını dönmüşler; balkonları ise ortadaki bu merkeze bakıyor. Bu sitelerde yaşayanların büyük bölümü ‘Almancılar‘. Uzun yıllar Almanya‘da çalışıp para biriktirdikten sonra, hayatın keyfini çıkarmak üzere Türkiye‘ye dönmüşler. Ama tam da dönmüş sayılmazlar. Çünkü; eski vatanlarıyla aralarına çok fazla şey girmiş. Onun için de şimdi balkonlarında, havuz kenarında, akşamları da restoranlarda oturuyor ve hep kendi aralarında yaşıyorlar. Aralarında 56. Berlin Film Festivali‘de olmak üzere pek çok uluslararası film festivalinde gösterilen Kentlerin Kıyılarında,  2007‘de  Internationale Film Festspiele Innsbruck‘ta belgesel film ödülünü kazandı.

“Namus”

Yazan ve Yöneten: Aysun Bademsoy

Almanya 2011, renkli, 87′

On altı yaşında Filistin kökenli bir Alman olan Muhamad, on beş yaşındaki Alman Christian ve on yedi yaşında Gana kökenli bir Alman olan Kevin şiddet karşıtı bir eğitime katılmaktadırlar. Kendilerine yönelik her yanlış bakışı ya da cümleyi, yaralanmış namuslarını savunmak için bahane olarak kullanırlar. Odakta hep anneler, kız kardeşler ya da eşler vardır. Konu hep kadın bedeni üzerinden ele alınır. Bu genç erkekler kimliklerini ve kendilerine verdikleri değeri kadın bedeni üzerinden tanımlamaktadırlar. Namus kavramı, Alman toplumunun merkezinde artık çok önemli bir rol oynamaz gibi görünürken, bu kavram şimdi de toplumun kenarlarından yeniden merkeze doğru taşınmakta. Aysun Bademsoy, 21. yüzyıl Almanya‘sında namus kavramının tanımını arıyor ve bu arayış sırasında çocuk ve gençlik cezaevlerine, şiddet karşıtı eğitimlere, gece yarısı yapılan spor karşılaşmalarına kadar uzanıyor. Namus2011 Filmfest München, 2011 Kassel Film und  Video Festival, 19. Adana Altın Koza Film Festivali gibi festivallerde gösterildi. 2012 Boston Türk Film Festivali‘nde En İyi Belgesel ödülünü kazandı.

28.9.2015 – 17.00: Kentlerin Kıyılarında

                       19.30: Namus

Günümüz Alman sinemasının en önemli yönetmenlerinden Christian Petzold, Türkiye’de de gösterilen ve büyük beğeniyle karşılanan “Barbara” filminin Goethe-Institut İstanbul’da 29 Eylül 2015 Salı günü saat 19.00‘daki gösterimine katılacak ve filmin ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Seksenli yıllarda Doğu Almanya’da geçen film, rejimle yaşadığı sorunlar nedeniyle önce tutuklanan daha sonra taşraya sürgüne gönderilen çocuk doktoru Barbara (Nina Hoss)‘nın hikayesini anlatıyor. Her hareketi gözlense de Barbara Batı’ya kaçmakta kararlıdır. Bütün meslektaşlarına, en başta da şefi olan Andre (Ronald Zehrfeld)‘ye karşı son derece mesafelidir. Hiçbir şey Barbara‘yı artık Doğu Almanya‘da tutamaz gibidir. Fakat kaçış günü yaklaştıkça kendisi, planları ve aşkı konusunda tereddütler yaşamaya başlar.

Etkinliklerde Giriş serbesttir.
Filmler orijinal dilinde Türkçe altyazıyla gösterilecektir.

Yer: Goethe-Institut Istanbul
Sinema Salonu, Yeni Çarşı Cad. No: 32 Galatasaray-Beyoğlu