03.06.2017

Goethe Institut İstanbul’da “Boşluk” Var

Goethe Institut İstanbul‘da Nuran David Çalış‘ın rejisörlüğünü üstleneceği “NSU (Nasyonel Sosyalist Yeraltı) Almanya’da Sağ Terör ve Sonuçları” başlıklı panel ve akabinde “Boşluk” isimli belgesel film alternatif sinema izleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor.

Nuran David Çalış Kimdir?

Nuran David Çalış, 1976 yılında Ermeni-Yahudi asıllı Türkiyeli göçmen bir ailenin oğlu olarak Bielefeld’te dünyaya geldi. Çalış, Münih’te “Otto-Falckenberg-Schule“de sahne yönetimi eğitimi aldı ve hiphop grupları için müzik klipleri yaptı. Halen rejisör, tiyatro ve senaryo yazarı olarak çalışan Çalış, yapıtları ve sahneye koyduğu oyunlarla, aralarında edebiyat dalında 2006 Bavyera Sanat Destek Ödülü ve 2014 Tarabya Kültür Akademisi Ödülü’nün de yer aldığı pek çok ödül aldı. 2008’de ilk sinema filmi “Annem, Erkek Kardeşim ve Ben” gösterime girdi. 2010’da Alman devlet televizyonu “ZDF” için Frank Wedekind’in “Sabah Uyanmak“,   2012’de Georg Büchner’ın “Woyzeck” adlı yapıtlarını sinemaya uyarladı. 2011’de ilk romanı “Ay, Bizim GüneşimizS. Fischer Yayınevi’nden çıktı. Son olarak Köln’de Keup Caddesi’ndeki bombalamanın onuncu yılı anısına bu caddede oturanlarla ve mağdurlarla birlikte gerçekleştirdiği “Boşluk- Bir Parça Keup Caddesi” adlı filmi büyük yankı uyandırdı. Nuran David Çalış halen Münih’te yaşıyor.

“Boşluk”

9 Haziran 2014 tarihinde, Köln‘de Keup Caddesi’nde bir bisiklete monte edilmiş çivili bombanın patlatılmasının üzerinden yaklaşık on yıl geçti. Bomba, on sekiz kişinin kısmen yaralanmasına ve çok sayıda dükkanında tahribine yol açmıştı. Bu korkak saldırının hedefi, çoğunlukla Türklerin yaşadığı bu sokağın insanları ve onlarla birlikte de bir açık toplumun sunduğu yaşam modeliydi. 2011 yılında saldırıyı gerçekleştirenin sağ terör örgütü “NSU (Nationalsozialistischer Untergrund)” olduğu ortaya çıktı. Halbuki aradan geçen yedi yıl boyunca politikacılar ve emniyet grupları, bu eylemin ‘yabancı düşmanı’ bir arka plana sahip olmadığı görüşünü savunmuştu. Soruşturmaların hedefine çevrede yaşayanlar oturtulmuş ve saldırının kurbanlarına potansiyel suçlu muamelesi yapılmıştı.

Belgesel, konunun değişken ve çerçevelerin dışına teğet eden yanlarına odaklanacak panel sonrasında 16 Kasım‘da “Cezayir Toplantı Salonları Hayriye Cad. No:12, Galatasaray” adresinde izleyicisiyle buluşacak.

Kaynak: Goethe Institut İstanbul