13.07.2018

Gökdelen: Yeni Nesle Yeni Bölüm, Zor Ölüm!

Üst Üste Dwayne Johnson Filmleri Vizyonda

Hollywood’un en çok kazanan oyuncusu listesinde üst sıralarda yer alan Dwayne Johnson yeni bir aksiyon filmiyle daha karşımıza çıkıyor. Bilindiği üzere Türkçe adı Gökdelen olan Skyscraper, fragmanı gösterilir gösterilmez alay konusu olmuştu. Bir karede Dwayne Johnson’ın protezli bacağına rağmen koşarak gökdelene uzak bir mesafeden atladığını görmüştük. Sosyal medyaya bu görsel üzerine çok fazla alay malzemesi çıktı. Peki film beklenildiği kadar hayalkırıklığı mı, yoksa bizi şaşırtabilir miydi?

Filmin konusu son derece bilindik diyebiliriz. Özel harekatçı Will Sawyer (Dwayne Johnson) bir operasyon sonucunda zorla emekli olmak zorunda kalır. Bunun üzerine bir gökdelenin özel güvenlik şefi olarak işe başlar. Ancak Gökdelen’den hoşnut olmayan teröristler hain planlarıyla Gökdelen’i kaosa sürüklerken, gökdelenin sahiplerini zarara uğratma planları ortaya çıkar. Bunun üzerine Will bu olayların arasında kalırken, ailesini tek kurtarabilecek kişi de kendisidir.

Yeni Nesil “Die Hard”

Filmi izledikten sonra aklınıza gelebilecek ilk referansı sizlere söyleyeyim: Die Hard / Zor Ölüm… Die Hard’ın ilk filmindeki Bruce Willis’ın bir gökdelenin içine sıkışarak suçluları avlama süreci bu filmde birebir aynı noktada işliyor. Ancak bu filme ek olarak yangın faktörü ilave edilmiş. Böylelikle aksiyon türüne, bir de felaket filmleri sosu ilave edilmiş. Dönemin teknolojisi de düşünülünce doğal olarak karşımıza çoğunlukla çatışmalarla devam eden bir film yerine hayatta kalma temalı bir film ortaya çıkmış.

Özellike Dwayne Johnson’ın fiziksel çabasına dayalı bir rol olmasını bir kenara bırakın, filmin mantığındaki inanılmaz hatalar, bir anlamda filmin, “stupid movie” yani aptallar için aksiyon filmine dönüşmesine neden olmuş. Filmdeki zeka kırıntıları her an boşluğa dağılırken, birkaç teknik hata da gözlerden kaçmıyor. Bilhassa CGI destekli yangın efektleri, aynalı odadaki aks hataları ve yer çekimine meydan okuyan matematiksel olarak mümkün olmayan sinematik fanteziler filmden derinlik aramamıza neden oluyor.

Filmin oyuncu kadrosundaki Neve Campbell ve Land of Mine filminden hatırlayabileceğimiz Ronald Moller diğer karakterlere göre öne çıkan performanslar sergilemişler. Nihayetinde ne kadar performans sergileseler de bu kadar derinliksiz rolleri geliştiremiyorsunuz. Noah Taylor, Pablo Schreiber gibi oyuncular ise tahmin edilebilir rolleriyle izleyiciyi şaşırtmıyorlar.

İki Boyutlu Karakterler Filmin Kalitesini Düşürüyor

Filmin son derece karanlık ve etkili açılış sahnesinden sonra akıllara “yoksa Sicario benzeri bir filmle mi karşı karşıyayız” düşüncesi geliyor. Kısa sürede bu umut dağılarak bildiğimiz klişe aksiyon filmleriyle burun buruna olduğumuzu anlıyoruz. Die Hard’da olduğu gibi halk desteği de filme dahil edilerek kitlelerce takip edilen bir olaya dönüştürülen bu kahramanlık gösterisi, belli ki günümüzün sosyal medyaya bağımlı insanlarının ufak çaplı eleştirisi ya da tam tersi bir anlamda övülmesi olarak vuku buluyor.

Sonuç olarak yaz aylarındaki film noksanlığının içinde eğlence sineması adına tam bir suçlu zevk olarak Gökdelen filmini deneyimleyebilirsiniz. Film sonunda aklınızda derin izler bırakmayacak belki ama Die Hard tadını özleyenlerin mutlaka iyi hislerle salondan ayrılacağını söyleyebiliriz. Dwayne Jonson’ın oluşturduğu karakter dışında genel kadronun vasat oyunculuklarla örülü olduğunu görebilirsiniz. Casting olarak da ailenin çocuklarını rollerine pek uygun bulmadığımı söyleyebilirim. Filme daha fazla dikkat edilse beklentilerimizi daha da fazla yükseltebilirdik. Fakat şimdilik bu haliyle yetinmek zorundayız.