16.05.2016

2015’in Gözden Kaçan Filmleri

Ahmet Belkıran

Bir yılı değerlendirirken vizyon takvimini mi ele almalı, yapım yılını mı kargaşasını yaşarken ben her zaman filmin yapım yılını dikkate almaktan yanayımdır, bu nedenle gerektiğinden daha az ilgi gördüğünü düşündüğüm filmleri seçerken de buna dikkat ettiğimi belirtmeliyim.

Visions

Gerilim filmleri izlemeyi seven, korku filmlerine ise son yıllarda dini öğeler üzerinden ilerlemesi yüzünden ön yargılı yaklaşan birisi olarak, korku filmi olarak tanıtılan Visions’ı umutsuz bir ruh haliyle izledim. Oysa sıradan bir korku filminden çok senaryosuyla ön plana çıkan bir gerilim filmi olarak beklentimin üzerinde çıktığını söylemeliyim. Filmin ilk yarısının biraz sıkıcı olduğunu kabul etsem de finali filmi vasatın üzerine çıkartıyor.

Black Mass

Yakın zamanın en önemli aktörlerinden sayılabilecek Johnny Depp’in son zamanlarda düşüşte olduğunu kabul etmek gerek. Karayip Korsanları dışında oynamayı kabul ettiği filmler vasatı pek aşamadı ki Karayip Korsanları da en sadık izleyicisini bile sıkmaya başladı. Ancak bu yüzden Kara Düzen filmine haksızlık yapılmamalı. Evet makyaj biraz abartılmış, Depp uyarlandığı karaktere benzetilmek istenirken iğreti bir görüntüye sahip olmuş ama bu filmin yok sayılması için yeterli bir gerekçe değil.

The Intern

Neden Robert De Niro gibi bir aktör yaşlandığında çoğunlukla vasat altı filmlerde yer alır diye düşünürüm. Hatta son yıllarda ne zaman bir De Niro filmi görsem izlemesem mi acaba diye düşündüğüm çok olmuştur. Oysa Stajyer filmi bu kategorinin dışında bir film. Sinema perdesinde en son Taksim’e takım elbiseyle çıkıldığı zamanlarda görmeye alışkın olduğumuz naif bir karakteri canlandıran De Niro sayesinde eğlenceli, duygusal ve bir o kadar da gerçekçi olmayı başaran Stajyer tüm baskılara rağmen iyi bir film olarak hatırlanmalı.