15.03.2021

Grammy 2021 Ödülleri Sahiplerini Buldu

Grammy Film Ödülleri: Yayınlanmamış Bond filmi, Jojo Rabbit ve Joker Görsel Medya ödülleri kazandı.

Haber: Ayça Özlen

Grammy tarihinde ilk kez bir şarkı, henüz yayınlanmayan bir film için ödül aldı. Billie Eilish’in yakında çıkacak James Bond filmi “No Time to Die” tema şarkısı, Görsel Medya için Yazılan En İyi Şarkısı ödülünü aldı.

Kardeşi ve ortak yazar Finneas O’Connell ile kazanan Eilish, filmin Nisan 2020’de vizyona girmesi beklentisiyle şarkıyı 13 Şubat 2020’de yayınladı. No Time to Die’ın vizyon tarihi pandemi koşulları dolayısıyla Kasım 2020’ye, ardından Nisan 2021’e ve şimdilerde Ekim 2021’e ertelendi.

Geçen yılın Oscar’ını kazanan Joker, bu yıl Grammy’de film müziği kategorisinde öne çıkan yapım oldu

İronik olarak Grammy’nin film müziği kategorisi genellikle zamanın gerisinde kalıyor; çünkü galibiyet genellikle bir önceki yılın Oscar’ını kazanan müziğe gidiyor. İzlandacı besteci Hildur Guðnadóttir, Joker filmi ile Görsel Medya için En İyi Film Müziği ödülünü kazandı ve tarihi Oscar ödülünü tekrarladı. Guðnadóttir ödül ile ilgili, yönetmen Todd Phillips’e ve geçen yılki olağanüstü sıcak karşılamaları için film müziği topluluğuna teşekkür etti.

Öte yandan, görsel medya kategorileri arasında En İyi Derleme Film Müziği ödülünü kazanan “Jojo Rabbit” oldu. 92. Akademi Ödülleri’nden ve 77. Altın Küre Ödülleri’nden birçok adaylık toplayan Taika Waititi filmi Jojo Rabbit, annesinin tavan arasında Yahudi bir kızı sakladığını keşfeden 10 yaşındaki Hitler Gençliği üyesiyle ilgili. Waititi ödül ile ilgili gülerek yanıt verdi: “Pekâlâ, sanırım artık herkese Grammy veriyorlar.”

Son olarak En İyi Müzik Filmi dalında Grammy ödülü de Greenwich Entertainment’ten Linda Ronstadt: The Sound of My Voice adlı belgesele gitti. Linda Ronstadt: The Sound of My Voice, Amerikalı şarkıcı Linda Ronstadt hakkında bir 2019 belgesel filmidir.

 Kaynak: Variety, Deadline