01.06.2017

Goya’s Ghosts

Goya’s Ghosts – Goya’nın Hayaletleri- 2006

Yönetmen: Milos Forman (Guguk Kuşu, Hair, Amadeus)

Oyuncular: Javier Bardem, Natalie Portman, Stellan Skarsgard…

2006 yapımı Amerikan – İspanyol ortak yapımı olan “Goya’nın Hayaletleri”, ünlü ressam Goya’nın hayatını merkezine alan bir kurgu olsa da, filmin geçtiği dönemin tarihsel olayları ve dönemin özelliklerini sert gerçekleri yansıtması açısından izleyenleri sarsan bir yapımdır.

Kral IV Carlos’un himayesinde başarılı bir ressam olan Francisco Goya, güzeller güzeli Inés’in portresini yaparken, bu genç ve masum kızın hayatını trajik şekilde değiştirecek bir kapıyı araladığının farkında değildir. Gel gelelim, Engizisyon mahkemesi ve mahkemenin kararlarını kendi kişisel amaçları uğruna kullanan Rahip Lorenzo, dönemim gerici dini baskılarını kullanarak, Inés’i toplum ahlakını kötü etkilemekten yargılatmak ister. Elbette ki bu istek, aslında kişisel şehvet ve hırsın kötülüğe olan uzantısıdır.

Uzun bir süreyi kapsayan dönemi anlatan film, engizisyon Mahkemelerinin kaldırılışına kadar uzanan kişisel hesaplaşmalar, trajediler ve bir daha geri gelmeyecek yaşamlar üzerinde yaratılan etkileri çok çarpıcı yansıtır. Saray entrikaları, kilisenin ve rahiplerin yozlaşmış, kötü ve gerici düşünce tarzı ve dönemin Avrupa’da oluşan politik değişiklikleri arasında gidip gelen senaryo, hem bir dram hem de politik bir filmdir. Özellikle kostümleri ile dikkat çeken filmde, Javier Bardem akıllara kazınacak bir oyunculuk sergiler.