24.11.2016

Hacksaw Ridge: Savaş Vadisi (Hacksaw Ridge)

Mel Gibson’un yönettiği Hacksaw Ridge: Savaş Vadisi (Hacksaw Ridge) filminin oyuncu kadrosunda  Andrew Garfield, Sam Worthington, Luke Bracey ve Richard Pyros yer alıyor.

Hacksaw Ridge: Savaş Vadisi (Hacksaw Ridge) 25 Kasım 2016’da vizyonda !

1945 ilkbaharında, Pasifik’teki savaş son ve en ölümcül günlerine girdiğinde ve Okinawa’daki ABD güçleri, en yoğun mücadeleyi gördü: Tek bir asker diğerlerinin arasından sivrildi. Bu kişi Desmond T. Doss’tu, bir vicdani retçi, asla öldürmeyeceğine yemin etmiş olmasına rağmen, piyade birliğinde silahsız olarak cesurca görev yapmış bir sıhhiyeci ve tek başına, tek bir kurşun dâhi atmadan, yaralanan pek çok asker arkadaşının hayatını kurtardı.

Desmond Doss, gönüllü olarak ABD ordusuna yazıldığında Virginia’da yaşıyordu. Savaşmaya niyeti yoktu, Doss daha ziyade çatışmaya katılmayan bir sıhhiyeci olarak görev yapmak istiyordu. Sıska, vejetaryen ve bırakın silah taşımayı, cumartesileri talim yapmayı bile istemeyen Doss, ilk başta memleketlileri tarafından alay konusu oldu ve taciz edildi. Onlar, Doss’un siperlerde kendileri için tehlikeli bir yük olacağına inanıyorlardı ve onu ordudan çıkarmak için her yolu denediler.

Ama Doss, Okinawa’ya, birliğinin, neredeyse imkânsız olan devasa Maeda Kayalığı’nın, namıdiğer Hacksaw Tepesi’nin ele geçirilmesi emri aldığı yere kadar inat etti. Bu sarp, 120 metrelik tepe, ağır makineli tüfekler, bubi tuzakları ve mağaralarda, sonuna kadar savaşmaya yemin etmiş Japon askerlerinin bulunduğu bir yerdi. Doss orada sadece ilkelere değil, nadir bir cesarete sahip olduğunu da gösterdi. Ağır ateş saldırısıyla yüz yüze gelen Doss, süper almayı reddetti. Taburuna geri çekilme emri verildiğinde, tek başına arkada kaldı ve inançları dışında hiçbir şeyi olmaksızın tekrar tekrar tahrip bölgesine girerek, ağır yaralı, Doss müdahale etmese ölecek olan 75 kişiyi güvenli bir yere taşıyarak kurtardı.

Doss, Ekim 1945’te Başkan Harry Truman’dan “son derece tehlikeli şartlar altındaki üstün cesareti ve kararlılığı” sebebiyle Şeref Madalyası aldı. Doss’un hikâyesini beyazperdeye taşıma yolculuğu da o zaman başladı. Doss’un neler başardığını duyan ve bunun ne kadar alışılmadık olduğunu anlayanlar (o zamandan beri Şeref Madalyası alan iki vicdani retçi daha oldu) bunun etkili ve kışkırtıcı bir hikâye olduğunu hemen anladı. Ama bunun gerçeğe dönüşmesi bir yarım yüzyıl daha sürecekti – kısmen Doss sakin, mütevazı, filmin getireceği şöhret olmaksızın bir hayat sürmek istediği için.