16.05.2018

HAFTA-LIK Sinema Tarihi

15 TEMMUZ

İlk uzun metraj Superman filmi 1948’de vizyona girdi. 244 dk olan filmin yönetmenliğini Spencer Bennet yapmış, Superman/Clark Kent’i de Kirk Alyn canlandırmıştı.

1961 yılında Forest Whitaker doğdu. 2007'de The Last King of Scotland ile Oscar kazanan oyuncu, geçtiğimiz yıl da The Butler ile çıktı karşımıza. İzlemeyen varsa 1999 yılında Jim Jarmusch'un yönettiği Ghost Dog. The Way of The Samurai filmindeki kompozisyonunun unutulmayan işlerinden olduğunu belirtelim.

1961 yılında Forest Whitaker doğdu. 2007’de The Last King of Scotland ile Oscar kazanan oyuncu, geçtiğimiz yıl da The Butler ile çıktı karşımıza. İzlemeyen varsa 1999 yılında Jim Jarmusch’un yönettiği Ghost Dog. The Way of The Samurai filmindeki kompozisyonunun unutulmayan işlerinden olduğunu belirtelim.

Başka hiçbir filmde oynamasa dahi sinemaseverlerin Trois Couleurs: Rouge (Üç Renk, Kırmızı) ve La Double Vie de Véronique (Veronique’in Çifte Yaşamı) ile akıllarına ve kalplerine kazıdığı Fransa doğumlu aktris Irene Jacob, 1966’da dünyaya geldi.

 

1976 yılında Alman oyuncu Diane Kruger dünyaya geldi. Truva’nın güzel Helen’i olarak tanıdığımız Kruger’in ilk önemli rolü buydu. Ardından Inglorious Bastards (Soysuzlar Çetesi), Mr. Nobody (Bay Hiç Kimse) gibi filmlerde gördüğümüz oyuncu uluslararası yapımların tanınmış isimlerinden biri.