06.10.2020

Hâlâ İzlemediniz mi? – Belgesellerden Seçmeler

8. JEFFREY EPSTEIN: FILTHY RICH (2020)

Tüyler ürperten bu hikâye dört bölümlük bir belgesel ile karşımıza çıkıyor. New York’un varlıklı çevrelerinde birdenbire boy göstermeye başlayan Jeffrey Epstein’ın ve yakın çevresinin çeşitli yolsuzluklarını ile genç kızlara uyguladıkları psikolojik ve fiziksel tacizleri anlatan bu belgesel kanınızı donduruyor. Tacize uğrayan kişilerin yavaş yavaş seslerini duyurmaya başlamaları ve git gide artarak güçlenmeleri sayesinde mahkemelik olan Epstein’ın yargılanış sürecine şahit oluyoruz.

Belgeselde pek çok görsel ve röportaj yer alıyor. Tacize uğrayanların mücadelelerini sadece Epstein’a karşı değil aynı zamanda medyaya ve yargı sistemine de karşı sürdürdüklerini görüyoruz. Epstein belgeseli içinde bulunduğumuz sistemi, güç ve para dengelerinin yaşamları nasıl şekillendirdiğini ve toplumun değerlerini sorgulatan çok sert bir belgesel. Epstein öldükten sonra oraya çıkan “siyah kitap” ise tanıdığımız pek çok güçlü ve ünlü ismi barındırıyor. Neden kitabına bu isimleri yazıyordu? Yazdığı isimlerle neler yapıyordu ve onları nasıl yanında tutuyordu? Neden kimse olanları duymalarına rağmen sesini çıkarmadı?

Yayında olduğu platform: Netflix

9. JANE (2017)

“İnsanlara ve hayvanlara aynı şekilde saygı duy çünkü hepsi senin gibi hissediyor.” — Jane Goodall

Yaşamı boyunca kendini hayvanlara adamış olan Jane Goodall’ın masalsı hikayesi karşımıza bu belgesel ile çıkıyor. Hiç eğitim almamış olmasına rağmen genç yaşında National Geographic’in çok da umut vaat etmeyen bir projesi için gönüllü oluyor ve Tanzaya’ya doğru yola çıkıyor. Görevi belli bir süre boyunca şempanzeleri incelemek ve onlarla ilgili kayıtlar tutarak o zamanki bilim araştırmalarına katkı sağlamak. Fakat Jane hiç beklenmedik bir şekilde ormanın şartlarına uyum sağlıyor, orada yaşamaya başlıyor ve şempanzelerle görülmemiş bir bağ kuruyor.

Onlarla ilgili daha önce hiç keşfedilmemiş buluşlar yapıyor ve bilim dünyasında çığır açıyor. Böylece projesinin süresini arttırıyorlar ve proje için ciddi fonlar ayrılmaya başlanıyor. Jane Goodall hayat amacını buluyor ve yaşamını şempanzelere adıyor. Tabii beraberinde gelen zorluklarla da mücadele etmesi gerekiyor. Pek çok acımasızlığa şahit oluyor ve insanoğlunun doğaya verdiği zararları görüyor. Fakat mücadele etmekten hiçbir zaman vazgeçmiyor. Günümüzde hala ara vermeden araştırmalarını ve çalışmalarını sürdürmektedir.

Yayında olduğu platform: MUBİ

Film Tavsiyesi: Gorillas in the Mist (1988)

10. GREATEST EVENTS WOLRD WAR II in Colour (2019)

“Savaşın sonunu sadece ölüler görür.” — Platon

İkinci Dünya Savaşı görüntülerinin renklendirilmiş haliyle karşımıza çıkan on bölümlük bu belgesel baştan sona tüm savaşı ayrıntılarıyla işliyor. Tarih tutkunları için birebir. Tarihi belgeselleri sevmeyenler bile bu yapımdan keyif alacaklardır. Her bir bölüm başarı ile kurgulanmış ve bölümler olay örgüsüne göre sıralanmış. Sıkılmadan arka arkaya izleyebileceğiniz, daha önce hiç görmediğiniz görselleri görebileceğiniz ve savaşa dair bilmediğiniz pek çok bilgiyi öğrenebileceğiniz bir yapım.

Yayında olduğu platform: Netflix

Film Tavsiyesi: Dunkirk (2017)

123