30.07.2018

Harry Potter ve 6 Hatalı Davranışı

Harry Potter’ın Seri Boyunca Yaptığı Hatalar

Harry Potter resmi web sitesi Pottermore tarafından “Sağ Kalan Çocuk’un bile yanlışları oldu” sözleriyle yayınlanan bir yazıda “yaralı kafa” Harry Potter’ın tüm seri boyunca yaptığı hatalar, aldığı yanlış kararlar listelendi. Gelin unutulmaz karakterin yanlışlarına beraber göz atalım!

Sectumsempra Büyüsü

Harry, Melez Prens kitabında/filminde ikinci el bir iksir kitabı bulmuş ve bu kitabı İksir dersinde gayet etkili bir şekilde kullanarak başarılı olmuştu. Kitapta yer alan kısa yollar Harry’ye her anlamda kolaylık sağlarken kahramanımızın sayfalar arasında gizlenen “karanlık büyülerden” haberi yoktu. Melez Prens’in kitaba “düşmanlar için” notuyla kaydettiği meşhur Sectumsempra büyüsünü Malfoy ile karşılaşmalarında kullandığındaysa düşündüğü tek şey rakibinin oradan oraya savrulacağı idi. Ne var ki, hiç bilmediği bu sihrin etkisi, hatırlarsanız, düşündüğünden çok çok daha ölümcül olmuştu.

Zihinbend Meselesi

Voldemort ve Harry’nin zihinleri arasında yara izinden ileri gelen bir bağlantı vardı ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı kitabında/filminde Harry kendi düşüncelerini Voldemort’tan korumak için Snape’ten Zihinbend (Occlumency) dersleri alıyordu. Bu aynı zamanda Harry’i de Voldemort’un düşüncelerine girmekten alıkoyan bir büyüydü ve kahramanımız aslında bunu hiç istemiyordu çünkü eğer düşmanının aklındakileri bilirse etrafındakilere yardım etmek için bir fırsatı olacağına inanıyordu; tıpkı Nagini’nin Mr. Weasley’e saldırısını öngördüğü gibi. Sonuçta Zihinbend’e karşı gelerek belki de tüm serideki en büyük hatasını yaptı. Voldemort onun zaafını kullanarak Sirius Black’e işkence ettiği görüntüleri ona sundu ve böylece onu tuzağına çekti. Bu hatanın bedelini de vaftiz babası Sirius’ı kaybederek fazlasıyla ödedi.

Uçan Araba Olayı

Sırlar Odası‘nın başlarında geçen meşhur uçan araba sahnesini hatırlarsınız… Ron ve Harry King’s Cross’ta 9 3/4 peronundan geçemeyince Hogwarts’a gitmenin daha “hızlı” bir yolunu bulmuş, Mr. Weasley’in Ford Anglia’sını almışlardı. Bu fikir esasen Ron’un fikri olmasına rağmen Harry de en yakın arkadaşına bir iki laf bile etmeden kabul etmişti. Elbette çok geçmeden pişman olacaklardı… Şamarcı Söğüt’ten yedikleri okkalı dayağı nasıl unutabiliriz ki! İkili bu davranışları yüzünden okuldan atılma tehlikesiyle karşılaşacaklarını, Mr. Weasley’e de Sihir Bakanlığı’nda araba yüzünden soruşturma açılacağını bilselerdi belki başka bir taşıt kullanırlardı…

Katie Bell Olayı

Serinin 6. kitabı ve filminde Hogsmeade ziyareti sırasında Katie Bell adlı kız öğrenci üç kafadarın gözlerinin önünde lanetlenmişti. Harry de bunu okuldaki ezeli düşmanı Draco Malfoy’un yaptığını iddia ediyordu. Aslında haklıydı çünkü gerçekten de Malfoy panik içinde Voldemort’un ona verdiği görevi yerine getirmeye çalışıyordu. Sağ Kalan Çocuk’un ise buradaki hatası Malfoy’u suçlamasından ziyade kullandığı üsluptu, zira herhangi bir delile başvurmaksızın sadece onun yaptığını “bildiğini” söylemesi McGonagall gibi bir profesöre etki etmezdi.  Üstelik bu kez Ron ve Hermione bile ona inanmakta güçlük çekeceklerdi.

Tom Riddle’ın Günlüğü

Sırlar Odası‘nın tüm gizemine şahit olmamızı sağlayan hata olarak da düşünülebilecek bir madde aslında bu. Zira Harry eğer günceyi alıp okumaya çalışmasaydı tüm bunlar yaşanmayacaktı belki. Yine de Ron’un lanetli kitaplar ile ilgili anlattığı tüm hikayelere ve uyarılara rağmen kitabı bırakmayarak onunla “konuşması” çok da akıllıca bir hamle değildi elbette. Kitapla yazışma ilerledikçe ona güvenen Harry, kendi gibi yalnız bir çocukla iletişim kurmaktan da hoşlanıyordu. Nihayetinde güveni boşa çıktı ve elindeki günce onu tehlikenin içine çekti.

Stan Shunpike’ı Silahsızlandırma 

Zümrüdüanka Yoldaşlığı‘nın başında Voldemort tarafından tanınmaması için Çok Özlü İksir ile yedi Harry Potter yaratılmış ve olabilecek en güvenli yolculuk sağlanmıştı. Ne var ki, Harry Hagrid’in motorunda yolculuk ettiği sırada Stan Shunpike’ı Ölüm Yiyenler ile beraber savaşırken gördü ve tüm plan mahvoldu. Shunpike, Azkaban Tutsağı’nda Harry evden kaçınca imdadına yetişen “Hızır Otobüs”ün kondüktörüydü ve Sağ Kalan Çocuk onun kendi isteğiyle Voldemort’a katılmamış olabileceğini düşündü. Böylelikle ona zarar verecek bir büyü yapmak yerine yıllarca Harry Potter’ın imzası haline gelen “Expelliarmus”u  kullanarak kendisini ele verdi. Bunun sonucunda Ölüm Yiyenler tarafından fark edildiği yetmezmiş gibi bir de baykuşu Hedwig’i kaybetmişti ki bu da serinin en acıklı ölümlerinden biridir.

Kaynak: Pottermore